Co znamená být zdravý?
Než napíšu, jak vnímám ZDRAVOU BYTOST, musím zmínit "NORMY", které jsou brány, jako že jsou v pohodě a má to každý, v kontextu věku nebo normalizace problémů konkrétního jedince.
- Normální prý je, když dítě má kazy na mléčných zubech - "z toho vyroste".
- Normální prý je, když jsme chronicky unavení. Každý má přeci stres a hektický život.
- Nomální prý je, že ženy po porodu mají zvýšenou krvácivost dásní, kazy na zubech, vypadané vlasy, vysoký krevní tlak, úzkosti a další… "Však to je normální."
- Normální prý je, že ženy mají PMS, bolesti podbřišku, silnou menstruaci, bolestivou menstruaci, jsou podrážděné, mají špatnou náladu, bolesti hlavy, nebo dokonce mdloby. "To má přece většina žen, to nějak přetrpíš…"
- Normální prý je, že nás mírně bolí klouby, máme občas migrény, akné, lupy, bolesti hlavy, úzkosti, nespavost, chrápat, časté nachlazení, alergie, nadýmání a trávící obtíže, mít mírnou nadváhu.
- Normální prý je jíst občas junk food, dát si Coca-Colu, jíst mouku, pečivo, cukr.
- Normální prý je sedět na židli, sedět na WC, být pod umělým světlem, dívat se na televizi.
- Normální prý je pít alkohol, kouřit, používat rostlinné oleje na smažení.
- Normální prý je chodit do práce, která nás nenaplňuje a dělat všechny ty "normální" věci jako vystudovat, oženit se, za každou cenu mít děti, jít do důchodu, chodit k lékaři.
- Normální prý je se očkovat, dávat antibiotika, jít do domova důchodců.
- Normální prý je suplementovat syntetické i jiné vitamíny a minerály, brát protein, jíst saláty v zimě. Normální prý je, chodit na plánované císařské řezy, dávat děti do školky/školy a dávat jim tristní jídlo z jídelny.
- Normální prý je sledovat zprávy, reklamy a jíst jídlo ze supermarketu.
- Normální prý je být ve stresu, nemít volný čas nebo chodit kalit každý víkend na párty.
- Normální prý je být vegan, vegetarián, nebo jíst racionální stravu.
ZDRAVÍ
Zdraví není totožné s normalitou. Zdraví v rámci hluboké podstaty je velmi složitá problematika, jelikož nikdo z nás neví přesně, kde začíná hranice mezi zdravím a nemocí. Další až téměř filozofickou otázkou je, zda zdraví stačí a není něco ještě nad ním - tedy to, že můžeme být ještě zdravější. Další problém vůbec je chápání fiktivního pojmu "nemoc". Osobně nepřistupuji k tomuto pojmu nijak, jelikož spíše řeším změny stavu než "nemocnost". Nemoc lze vnímat jako poruchu funkce určitého orgánu, které se projevují na tělesných procesech. Jde však o nemoc i tehdy, když jsou problémy způsobeny nedostatkem pohybu, narušením cirkadiánního rytmů nebo špatnou stravou?
Pojmy "nemocný" nebo člověk "zdravý" jsou spíše výmysly zdravotnického systému, než stavy hodné reality. Za mě je to spíše odchylka od ideálu, než "nemoc". Nicméně pokud chceme být ve svém životě a zdraví dokonalejší, je víc než na místě rozumět, jakým stavem je zdraví a jak jej lze nalézt.
Další důležitou podstatou je nespecializovat problémy, ale uvažovat v komplexnosti těla i ducha, na což již přicházíme, ale v některých odvětvích se tohle stále neřeší a mělo by - zejména v přístupu lékařské filozofie v západním světě. Vše je součástí celku a je třeba tomu celku věnovat veškerou pozornost. Celek znamená materiální i duchovní základ. Zdraví nelze chápat povrchně, ale v hluboké podstatě.
Je nutné zmínit, že důležitost souladu s přírodou je velmi podstatný faktor, nicméně není dostatečný, protože dřív lidé žili v souladu s přírodními cykly, ale nedožívali se vysokého věku, kromě určitých lidí, kteří se dožívali až dvojnásobku jejich života v té době - od různých mnichů, druidů, mistrů, indických jogínů a dalších. V dnešní době se sice dožíváme díky hygieně a různým opatřením vyššího věku, nikoliv však dlouhozdravého věku a hlavně smyslu života na Zemi. Často tu pouze existujeme, ze vyššího potenciálu a mrháme drahocenným časem s opojení sebedestrukce (viz většinová společnost holdující závislostem, pohodlí a pozlátku, s nulovými hodnotami).
Plné zdraví závisí na rozvoji komplexního psychického a fyzického potenciálu jedince pomocí každodenních rituálů. O tom ale jindy, protože chci odpovědět na otázku, co znamená BÝT OPRAVDU ZDRAVÝ!
KDO JE ZDRAVÝ ČLOVĚK
Dokonale zdravý jedinec podle přírody je VĚTŠINU SVÉHO ŽIVOTA bez "nemocí", má optimální fyzickou, psychickou a reprodukční kondici, která odráží hluboký soulad s přirozenými zákony života. Tento ideál je méně o perfekcionismu a více o rovnováze a přirozené odolnosti vůči životním výzvám. Budování odolnosti je základ pro překonávání překážek v životě vlivem vnějšího prostředí, se kterým se každý živý jedinec na světě setká a je neodmyslitelnou součástí života. Nikdo totiž nežije na růžovém obláčku.
FYZICKÁ STRÁNKA:
Bohužel fyzickou stránku, pokud narazíme na tyto informace, můžeme ovlivnit jen z části, protože prenatální vývoj již ovlivnit nelze. Můžeme ale ovlivnit zdraví další generace, kterou přivedeme na svět a to je zásadní.
- Symetrická tvář: Dobře vyvinuté čelisti, rovné zuby bez ortodontických zásahů, široký úsměv a harmonické proporce obličeje.
- Silné a harmonické tělo: Vzpřímené držení těla, přirozeně pružná páteř, žádné deformace ani bolesti pohybového aparátu.
- Zdravé zuby a kosti: Bílé, silné zuby bez kazů a žádné známky zubních problémů (např. záněty dásní). Silné kosti bez osteoporózy, artrózy či slabostí.
- Jasné oči a pleť: Svěží a hydratovaná pokožka, žádné vyrážky, akné nebo ekzémy. Oči zářivé a bílé, bez kruhů pod očima.
- Přiměřená váha: Ani podváha, ani nadváha až obezita – tělo přirozeně odpovídající genetické konstituci a fyzické zdatnosti.
- Plodnost: Zdravý jedinec je schopen snadného početí, bez hormonálních poruch či reprodukčních obtíží. Pro ženy to znamená pravidelný a bezbolestný menstruační cyklus, pro muže optimální kvalitu a množství spermatu.
- Přirozené porody: Ženy bez komplikací rodí děti s dostatečným prostorem pro vývoj lebky a zdravým růstem.
- Odolnost vůči nemocem: Schopnost rychle se uzdravit z běžných infekcí bez potřeby léků. Zdravý člověk netrpí chronickými nemocemi ani alergiemi.
- Bezzánětlivost: Tělo zvládá zánětlivé procesy přirozeně, aniž by se rozvinuly do chronických onemocnění.
- Neustálá energie: Schopnost vykonávat přiměřenou fyzickou práci bez únavy a vyčerpání, dostatek energie během celého dne, ráno dostatečná energie po kvalitním spánku.
- Kvalitní spánek: Rychlé usínání, hluboký a regenerační spánek bez přerušování.
- Pomalejší stárnutí: Zdravý jedinec si udržuje vitalitu a fyzickou kondici dlouho do stáří, bez předčasných degenerativních změn.
- Jasná mysl ve stáří: Mentální bdělost a paměť zůstávají zachovány až do konce života.
DUCHOVNO:
- Klidná mysl: Schopnost zvládat stres, jasné myšlení, emoční stabilita a odolnost vůči tlakům a stresu.
- Objektivita a radost: Přirozená chuť do života, radost z běžných činností a hluboké napojení na přírodu, rodinu a komunitu.
- Kreativita a intuice: Schopnost přemýšlet tvořivě a důvěřovat svým instinktům.
- Smysl života: Život v duchu vlastního poslání a žití z uvědomělého důvodu. Tvorba životních hodnot.
Co to znamená v běžném životě?
Netrpíme únavou, ranním nevyspáním, bolestmi různého druhu, nestěžujeme si, nejsme neustále pesimističtí, závistiví, nepomlouváme, nepřežíváme, neřešíme neustálé návštěvy lékařů, průjem, zácpu, nevolnosti, nechutenství, obžerství, neřešíme zdravotní komplikace, neplácáme se v životním poslání, partnerských a rodinných vztazích, v minulosti a mnoho dalšího…
PILÍŘE ZDRAVÍ
- Zdravý návrat k přirozeným zákonitostem lidské existence.
- Respekt biologických a fyziologických potřeb těla.
- Tradiční životní styl a hluboké propojení s přírodou.
- Vyživené tělo s dostatkem mikroživin i makroživin.
- Zdravé mitochondrie.
- Optimální vývojový základ od minulých denerací.
- Respektování cyklů přírody a přijetí zodpovědnosti za vlastní zdraví.
- Opravdová prevence místo léčby.
- Nedestruktivní životní styl.
- Optimalizované biorytmy a cirkadiánní rytmy.