Opravdová nontoxic kosmetika
Kosmetika je rozhodně faktor, který je nutné řešit v rámci toxických látek, jelikož ji používáme zejména na kůži a kůže je náš největší orgán. Vše, s čím přijde kůže do kontaktu, tak se vstřebává přes kůži i do těla. Je jedno, zda to jsou prospěšné látky nebo ty toxické. Prospěšnými látkami naše zdraví podporujeme i přes kůži, kdežto těmi toxickými si zdraví podlamujeme a prostřednictvím kůže se dostávají do těla, do krevního oběhu, k vnitřním orgánům a silně se narušují biomechanismy v těle. Zejména se jedná o narušení hormonální rovnováhy, což platí jak u mužů, tak žen. Není to však pouze hormonální rovnováha, protože tím se spouští celý řetězec reakcí, které se navzájem ovlivňují. Ochabují naše vnitřní orgány, mikrobiom, imunitní systém, nicméně nejzásadnější problémy vznikají už na buněčné úrovni, kdy dochází k poškození buněk.
Toxické látky, které se v konvenční kosmetice řeší jsou převážně parfémy, sulfáty, ftaláty a silikony. Zmíněné negativní dopady výše jsou ale jen pouhým začátkem, který se pak promítá do partnerského života, kompatibility partnerů a problémům s početím, plodností a správnou reprodukcí. Člověk si podvědomě – instinktivně hledá partnera pro život dle vnitřní chemie – velkou roli ve výběru hraje právě čich. Kompatibilní páry si voní – voní jim přirozená vůně toho druhého, voní jim pot, dech, vůně pohlavních orgánů, vlasů, pokožky celkově. Kosmetika – ať už přírodní nebo konvenční tyto smysly velmi otupuje a na základě toho nedochází ke správným výběrům. V této souvislosti je ještě větší problém hormonální antikoncepce, kdy pod HA si žena vybírá partnera úplně s jinou vůní než po vysazení HA. Pak dochází k tomu, že takové ženě začne její partner vyloženě zapáchat. Pokud už spolu tito dva partneři mají děti, vzniká velký evoluční problém. Nejen, že by k takovému svazku nikdy nedošlo, ale bere si to svoji daň v podobě špatného genetického kódu v potomkovi – a tím i degeneraci.
KONVENČNÍ KOSMETIKA
Jakákoliv konvenční kosmetika obsahuje hormonální disruptory, které silně narušují nejen kožní film a ovlivňují tak zdraví naší kůže, ale tyto toxické látky se dostávají do krve, zatěžují játra, narušují endokrinní systém, imunitu a kvůli tomu vzniká mnoho problémů – od ekzémů, alergií, usazování viscerálního tuku v oblasti břicha, problémy s početím a mnoho dalšího. Tím, že narušují hormonální rovnováhu, mohou způsobovat i rakovinu – a to nejen rakovinu kůže. Konvenční kosmetika se stále prodává a je záhadou, že se moc nemluví o jejích škodlivých dopadech na lidské zdraví. Není to ale jen kosmetika, týká se to defacto všech produktů, které jsou prodávány za účelem zisku, kdy na lidské zdraví, ale i zvířecí zdraví není brán vůbec ohled.
Chemické látky v konvenční kosmetice se váží přímo na hormonální receptory – proto zmiňuji pojem hormonální (endokrinní) disruptory. Čím víc toxickým látkám tělo vystavujeme, tím více ohrožujeme vlastní detoxikační procesy v těle a řada těchto toxinů v těle zůstane a vzniká velký problém.
Nejproblematičtější toxiny z kosmetiky:
Parabeny (estery p-hydroxybenzoové kyseliny) – obsaženy ve sprchových gelech, šamponech, kondicionérech, mýdlech, zubních pastách, opalovacích krémech, parfémech a voňavkách, tělových mlécích, pěnách na holení a zkrášlující kosmetice pro ženy. Parabeny se tak dostávají do těla přes pokožku, ale i dýchacími cestami do těla a usazují se v tkáních. Mají anti-androgenní aktivitu, kdy potlačují funkci testosteronu – tím je snížena mužská, ale i ženská plodnost. Působí negativně na naše mitochondrie – produkují volné radikály a ničí naše geny (DNA), kdy dochází ke vzniku rakovinných buněk a estrogenovédominanci, která s rakovinou postupem let úzce souvisí a tvoří se právě v oblastech nejvyšší koncentrace estrogenních receptorů.
Sulfáty – SLS (sodium lauryl sulfate) a SLES (sodiumlaureth sulfate) – jsou hlavně součástí šamponů, jsou velmi agresivní a odstraňují z vlasů přirozeně se vyskytující oleje, vysušují vlasy i pokožku.
Ftaláty – nejen, že se přidávají do kosmetiky, ale i do plastů a plastových obalů. Jsou přítomny hlavně v lacích na nehty – které silně nedoporučuji, lacích na vlasy, parfémech a dalších. Způsobují narušení plodnosti a opět – hormonální nerovnováhu. V EU jsou některé zakázány, nikoliv však všechny.
Silikony – obsaženy hlavně ve vlasové kosmetice. Silikony ucpávají naše póry, které potřebují dýchat. Silikony se přidávají kvůli změkčování a zjemnění, snižují tvorbu přirozeného mazu a přidávají lesk. Nejen, že se dostávají do těla a utlačují přirozenou funkci pokožky, dostávají se do kanalizace, přírodních vod a do tkání zvířat.
Mezi další problematické látky patří – hliník, ropná barviva (stopová množství: olovo, rtuť, rtěnky s BHA a BHT) , formaldehyd, hliník (deodoranty, antiperspiranty), triclosanan (jary na nádobí, antibakteriální mýdla, zubní pasty, dezinfekce – narušují funkci štítné žlázy, způsobují neplodnost), tenzidy = surkfaktanty (prací prostředky, mýdla, gely, odstraňovače mastnoty, zubní pasty, vlasová kosmetika – narušují plodnost, jsou dráždivé, způsobují padání vlasů a tvorbu lupů z důvodu narušení mikrobiomu střev a mikrobiomu pokožky), EDTA = kyselina ethylendiamintetraoctová (konzervant, navazuje na sebe ionty kovů a tím narušuje přirozené biomechanismyv těle.
Pufa oleje – viz níže
MIKROPLASTY - veškerá kosmetika obsahuje mikroplasty z obalů, ve kterých je balena nebo látek, se kterými přijde do kontaktu!!!
OPALOVACÍ KRÉMY
Víte, Slunce je náš největší kámoš. Tvoří podstatný faktor nehmotné "kosmické" stravy člověka a je pro nás nezbytné a potřebné. Proč se neustále hlásá do světa, že je Slunce pro člověka nebezpečné? Je to z důvodu toho, že prostřednictvím našeho moderního indoor života v uzavřených budovách, toxinů z prostředí a stravy plné balastu a PUFA olejů, ztrácíme schopnost využívat plný potenciál našeho pigmentu a kožního filmu, který tímto stylem života ztrácí svoji schopnost a stává se ke slunečním paprskům náchylný. Další moderní výdobytek je opalování, nebo spíš grilování se na Slunci. Takové počínání vede k rychlému stárnutí kůže, stejně jako tomu je v případě návštěv solárií. Tradiční kmeny a zvířata tráví v horké sluneční dny svůj čas převážně ve stínu přírodních stínidel (pod korunami stromů, pod přístřešky z listů), nikoliv na přímém slunci. Zejména, pokud je Slunce na vrcholu. Nebo se chrání přírodním oděvem a klobouky, které umožňují prostupování slunečních paprsků ke kůži, ale nedochází ke spálení kůže. Indoor život ale působí opačně. Naše kůže ztrácí adaptaci na Slunce a my se snadno spálíme. Z toho důvodu vznikl další strach z poškození kůže "škodlivým UVB zářením" ze Slunce a byly vytvořeny toxické krémy, které neřeší příčinu, a ještě k tomu ničí zdraví.
Opalovací krémy se spf jsou proto kapitolou samy o sobě. Obsahují syntetické UV faktory, karcinogenní látky včetně PUFA olejů, které silně narušují správnou funkci kůže, její ochranu a zabraňují správnému vstřebávání vitamínu D ze Slunce. Navíc látky v opalovacích krémech jsou karcinogenní, způsobují impotenci, alergie.
V případě ochrany kůže proti Slunci doporučuji postupně se adaptovat na sluneční paprsky – přibližně od konce února začít vystavovat kůži dennímu světlu, pravidelně, každý den, minimálně 4 – 6 hodin venku. Další důležitý aspekt jsou samozřejmě látky a prací prostředky, které jsou v kontaktu s kůží (viz výše), o tom ale jindy. Proti Slunci je vhodné chránit se volným bavlněným oblečením a dbát na rozdíly barvy pleti, kdy čím tmavší kůže, tím lepší snášenlivost slunečních paprsků, ale taky větší nároky na délku vystavení se Slunci pro dostatečné syntetizování vitamínu D3! Proto je absurdní suplementovat vitamín D3 v zimě v našich končinách, jelikož jsme uzpůsobeni k nižší sluneční aktivitě.
PŘÍRODNÍ A BIO KOSMETIKA
Co málo kdo řeší, jsou rostlinné oleje v kosmetice – zejména té přírodní a bio, které jsou prezentovány přímo jako zázračné a esenciální. Patří sem všechny PUFA tuky, které rozebírám v předchozím článku – patří sem omega 3 a omega 6 oleje – rostlinné oleje a oleje z ořechů a semen. V rámci přírodní kosmetiky proto doporučuji vyhýbat se následujícím složkám:
- Pupalkový olej
- Slunečnicový olej
- Sójový olej
- Mandlový olej
- Arganový olej
- Moringový olej
- Jojobový olej
- Ricinový olej
- Olej z meruňkových jader a další
PUFA oleje se totiž stejně jako výše zmíněné toxické látky usazují v našich tkáních a mají podobný efekt na biomechanické procesy v těle - jsou vysoce prozánětlivé a prohlubují oxidativní stres v těle.
DĚTSKÁ KOSMETIKA
Dětská kosmetika, i ta nejvíc eko bio přírodní je na tom úplně stejně, jako alternativní přírodní kosmetika pro dospělé. Ta dětská konvenční je potom snad i daleko horší než ta pro dospělé, protože dětské tělíčko mnoho matek nanáší nesmyslnými kosmetickými přípravky na denní bázi, obrovskými vrstvami a několikrát denně. Toxická nálož je tak vysoká a dětské tělíčko ještě tak citlivé, že se projevuje nejprve rovnou na kůži – v podobě ekzémů, alergií, vyrážek a poté se promítá do stavu mikrobiomu a imunitního systému – neustálé nemoci, nachlazení, hlen.
CO DOPORUČUJI A MOJE TIPY – pro dospělé i děti
Kosmetika mi byla záhadou dlouho a jelikož jí nepoužívám mnoho, nikdy mi to nepřipadalo jako nějaké velké téma. Ostatní lidé kolem mě ale naopak tyto věci používají hodně, proto jsem musela k tomuto tématu napsat víc ze svého pohledu a svojí filozofie.
Nejlepší tip ke kosmetice, jaký Vám mohu dát je – vybírejte jednoduchost = jednosložkové látky, co nejkvalitnější, antimikrobiální, esenciální a střídejte je dle pocitu nebo si vyrábějte vlastní domácí produkty. Není to náročné a vydrží Vám dlouho.
Nejunikátnější pravidlo pro výběr kosmetiky zní – nikdy si nevybírej kosmetiku, kterou nejde sníst. K tomuto pravidlu ale musím uvést další poznámku – orientuj se ve výživě člověka, jinak nelze toto pravidlo využít v praxi.
Z přírodní kosmetiky vybírejte produkty pouze na bázi:
- Kokosového oleje
- Bambuckého másla
- Kakaového másla
- Bio sádlo / sádlo z mangalice
- Včelího vosku
- Olivového oleje
- Avokádového oleje
- 100% kyseliny hyaluronové
- Na bázi vody nebo syrovátky
Miminka do 1 roku – u miminek je důležité udržovat přirozené prostředí pokožky a nemýt je příliš často, téměř kosmetiku nepoužívat. Miminko je důležité omývat vlažnou filtrovanou vodou (sprchový filtr Dios) – sprchování nebo vaničkování (je vhodnější). Doporučuji se vyhýbat veřejným chlorovaným i nechlorovaným bazénům. Na konečník využijte bio sádlo, heřmánkovou mast na bázi bambuckého másla nebo kokosový olej.