Problematika PUFA + které tuky doporučuji

12.12.2023

PUFA oleje patří mezi hlavní příčiny všech dnešních civilizačních onemocnění, které začínají zdánlivě (dle "norem") neškodnými fyzickými neduhy, až po rozsáhlé a život zatěžující. Patří sem nejen omega-6, ale v kontextu i opěvované omega-3! PUFA nepochybně vedou ke stárnutí organismu a mají negativní vliv na náš biomechanismus v těle, včetně mikrobiomu, metabolismu a funkci mozku, psychického zdraví a mnoho dalšího, od hormonální nerovnováhy až po imunitní systém.

Čím déle konzumujete PUFA zdroje, tím déle se ukládají v těle. Můžeme to přirovnat třeba k mikroplastům, které se již nachází i v plodové vodě a děti se rodí již s mikroplasty v krvi. Stejně tak se chovají PUFA, které ale mohou mít nezvratné následky na náš biomechanismus v těle.

Eliminace zdrojů PUFA je zásadní pro udržení si pevného zdraví vedoucí k dlouhověkosti - té opravdové dlouhověkosti ve zdraví. Je důležité s touto eliminací začít co nejdříve. Každý má svůj čas na to, si přijít na správný směr. Většinou tak ale nastává tehdy, když už máme silně podlomené zdraví a hledáme spásu.

PUFA TUKY

PUFA jsou velmi nestabilní a náchylné tuky, které způsobují v těle oxidativní stres a jsou toxické až karcinogenní. Zpomalují štítnou žlázu, což je velký problém zejména u žen většinové společnosti. Způsobují hormonální nerovnováhu, způsobují estrogenovou dominanci, poškozují mitochondrie, jelikož potlačují využívání energie ATP a narušují využívání glukózy, ale také narušují náš mikrobiom a střevní epitel, snižují metabolismus a ukládají se v tkáních. Vše tohle pak vyplývá na povrch v podobě cukrovky, rakoviny, kardiovaskulárních poruch, psychických onemocnění, deprese a dalších zásadních poruch.

Nejsou ale zastoupeny jen v jídle, ale i kosmetice, lécích, umělém mléce nebo doplňcích stravy.

Dokonce nejde jen a pouze o oxidaci, ale především o to, že je to koncentrovaný zdroj, který naše tělo nepřijímá s přirozeností a poškozuje nás. Z hlediska fyziologie nejsou tyto tuky pro nás lidi vhodné. Jejich konzumace a používání vede k degeneraci a oxidativnímu poškození.

Základním problémem je nevhodná strava, kdy právě PUFA jsou problémem číslo 1 - působí jako fyzický i psychický stresor, čímž se silně narušuje metabolismus. Oxidativní stres v těle vzniká, když kyslík reaguje s potravou, aby se vytvořila látková výměna - tvorba energie. Zároveň dochází k tvorbě volných radikálů. PUFA svou nestabilitou vytváří více nestabilních molekul - volných radikálů, které na sebe navazují záporně nabité ionty - elektrony, díky čemuž vznikají další nestabilní molekuly a dochází tak k řetězové reakci poškození prostřednictvím volných radikálů. Elektrony jsou důležité pro naši vitalitu a kvůli nestabilním molekulám dochází k urychlení stárnutí. PUFA dokonce brání vstřebávání mikroživin ze stravy a brání absorbci vitamínu D ze Slunce - tělo reaguje špatně na UVB záření. Není to ale vlivem samotného Slunce, ale vlivem poškození tkání zevnitř, poškozeným pigmentem kůže. PUFA totiž tvoří v těle tzv. lipofucin - "věkový pigment". V podstatě to jsou hnědé skvrny na kůži, typické pro seniorský věk, ale tyto skvrny se mohou vyskytovat i uvnitř těla na orgánech. Je to negativní projev zanesení těla PUFA a projev intoxikace tkání. Lipofucin je i součástí ztučnělých jater. Lipofucin je zásadním pilířem předčasného úmrtí.

Kvůli PUFA dochází i k vyšší citlivosti na elektrosmog (EMF). PUFA a EMF tělo silně stresují, prohlubují oxidativní stres a přímo spolu reagují, proto je urychlen degenerativní proces.

PUFA přímo narušují štítnou žlázu - zpomalují metabolismus a ničí naše mitochondrie. Čím více PUFA konzumujeme a dostáváme do těla i přes pokožku, tím více potlačujeme thyroidní hormony a tím štítnou žlázu. PUFA totiž blokují proteolytické enzymy, které přímo souvisí s tvorbou hormonů štítné žlázy. Tak vzniká potlačování našeho metabolismu, kdy se snižuje tělesná teplota a my se dostáváme do energeticky nízké hladiny - útlumu. Kvůli útlumu dochází k hormonální nerovnováze vlivem útlumu funkce štítné žlázy a následně k estrogenové dominanci, protože PUFA jsou sami o sobě proestrogenní. PUFA kolují v krvi a zvyšují aktivitu estrogenu a imitují jeho působení - vlivem enzymu aromatázy, který PUFA aktivují. Navíc se ukládají do tuku, takže čím více tuku v těle máme, tím více estrogenu v těle je - platí pro muže i ženy! Estrogen je ve svém nadbytku silně degenerativní a tlumí organismus. Vznikají problémy s neplodností mužů i žen, autoimunitní onemocnění - endometrióza, PCOS, ztráta menstruace, bolestivá menstruace, intoxikace jater, obezita a další.

PUFA ale snižují i schopnost využívat glukózu jako palivo, zabraňují vstupu glukózy k buňkám, což je nejvhodnější palivo pro člověka (Randleův cyklus). Volné mastné kyseliny způsobují rezistenci buněk na inzulín, jehož úkolem je dopravovat glukózu do buněk a využít ji jako palivo. Takto vzniká inzulínová rezistence a cukrovka. S tím je propojena i slinivka, kterou PUFA ničí společně se štítnou žlázou. Blokují ale i trávicí enzymy a narušují mikrobiom.

PUFA v rostlinnách patří do antinutrientů a fungují jako obrana rostlin proti predátorům. Jak? PUFA blokují trypsin a další enzymy, což umožňuje rostlině i v trávicím traktu přežít. Zas a znovu utlumují různé funkce v těle včetně trávení.

PUFA jsou silně prozánětlivé. Je důležité zmínit i problematiku cholesterolu. Tyto tuky jsou doporučovávány na snížení hladiny cholesterolu, je to však pouhé potlačení symptomů, ale neřešení příčiny. Nízký cholesterol neznamená dlouhodobé zdraví. Cholesterol je součástí našeho imunitního systému a jeho vyšší hladina není automaticky problém, je to pouze odezva těla, že je něco špatně - často to je stresová zátěž, zánět, snížená funkce štítné žlázy, hormonální nerovnováha a další. PUFA totiž ovlivňují naše játra - jaterní enzymy, které produkují právě cholesterol.

Co bych ještě dodala? Omega-3 jako EPA, DHA a DPA v jejich vyšší koncentraci v krvi mají úzkou souvislost s rakovinou prostaty u mužů. Záludné je, že rané stádium se neprojevuje skoro žádnými příznaky, přesto je rakovina prostaty třetím nejčastějším druhem rakoviny u nás.

Důležité je zmínit, že PUFA tuky se nachází i v zelenině, ovoci, obilovinách, luštěninách, semenech a ořeších, ale i v živočišných produktech. Úplně se jim proto ani nejde vyhnout. Důležitá je především jejich minimalizace a úplná eliminace koncentrovaných zdrojů PUFA. Obnova trvá cca 5 let, proto je vhodné začít eliminovat ihned.

ZDROJE PUFA

  • Rostlinné oleje - slunečnicový, řepkový, bavlníkový, světlicový, mandlový, z hroznových jader, lněný, konopný, rýžový, ostropestřcový, z meruňkových jader, z vlašských ořechů, dýňový, arganový, sezamový, brutnákový a další.
  • Maso, vejce a mléčné produkty z velkochovu, nebo zvířat krmených nevhodnými krmivy
  • Rostlinné náhražky - rama, hera, margaríny
  • Rybí oleje, DHA a omega-3, *ale i různé oleje z jater ryb - proto nedoporučuji konzumovat třeba olej z tresčích jater, pokud máte ve stravě z přirozených zdrojů dostatek vitamínů rozpustných v tucích. V nadměrném množství je toxický pro játra!
  • Junk food - sušenky, hotovky, jídla v restauracích a jídelnách, průmyslově zpracované výrobky z obchodu, zdravých výživ atd.
  • Ryby z farmového chovu a drůbež krmená PUFA stravou (i BIO produkce - nutno ověřovat)
  • Celozrnné obiloviny a luštěniny, ořechy a semena - i mléka z nich, másla, pasty

Největší problém je kombinace PUFA a škrobů! To je nejčastejší kombinace - například v buchtě (recepty, kde je olej a mouka).

ROSTLINNÉ OLEJE A PROČ JSOU TAK PROTĚŽOVANÉ

Rostlinné oleje jsou běžně používané zdroje tuků v potravinářském průmyslu. Jsou však pro tělo velmi škodlivé a zastírají mysl celé naší společnosti. O neprospěšnosti omega-6 jste asi slyšeli. Jenže omega-3, kterých je asi 20 druhů, jsou ještě daleko horší. V dnešní době slovo omega-3 znamená něco zdravého. Je to však lež, protože ti, kteří o nich takto hovoří, mají na mysli ALA, EPA a DHA. Omega-3 jsou totiž asi 2,5x toxičtější než omega-6. Proces stárnutí se velmi urychlí, a to klidně i o 20 let.

Je třeba říct, že rostlinné oleje se nikdy dřív v kuchyni nepoužívaly. Pouze olivový olej v mírném množství. Naopak se využívalo sádlo, máslo, lůj. Za války bylo ale těchto surovin nedostatek, proto vznikl ztužený rostlinný tuk a začal se propagovat jako "zdravá" alternativa - známý jako margarín. Ještě v dnešní době najdete ty, co tomu věří. Dále se začaly vyrábět levné tuky ze slunečnice a řepky, protože se to někomu hodilo do byznys plánu. A tak začala socialistická propaganda s upřenostněním nenasycených tuků a UHT nízkotučným mlékem. Mnoho studií v tomto směru bylo zfalšováno a mylně interpretováno a do pléna se rozšířil strach z živočišných tuků. A strach, jak víme, je mocný nástroj manipulace.

Na počátku byla snaha o prodej řepkového oleje a margarínů nejen pro lidi, ale i v krmivech pro zvířata, která kvůli tomu nepřiměřeně nabírají na váze a jsou nemocná. Následně se rozmohl strach z trans mastných kyselin a červeného masa. Transtuky jsou nenasycené tuky. Je rozdíl, zda to jsou transtuky z živočičných nebo rostlinných zdrojů (margarínů). Protože to je sakra rozdíl! Transtuky z živočišných zdrojů mají něco jiného - jsou to dvě konjugované vazby a ty nepodléhají peroxidaci a mají příznivý účinek. Kdežto v škodlivých nenasycených tucích vzniká při nasycení dvojnévazby poměr 1:1 cis:trans. Tedy oxidující reakce poškozující naše buňky.

A dezinformace se šíří světem, stejně jako jednostranné studie, které vytvořily informace hanící omega-6 oleje, ale o omega-3 se už nikdo nezmiňuje. Proč? Jelikož byznys s doplňky stavy. Navíc v kurzech a na školách v oblasti výživy se stále učí zastaralé a nic neříkající informace ohledně olejů a poměrů mezi omega-3 a 6. A pokud přesvědčíte hrstku, která propaguje blahodárné účinky těchto olejů nebo doplňků, tak vzniká problém ve smyslu řetězové reakce a stáda. Navíc role médií je velmi silný strašák a lidé naletí okamžitě.

Škodlivost rostlinných olejů:

Na začátek je nutné zmínit, proč jsou vyzdvihované esenciální mastné kyseliny (EFA) - označované jako vitamín F, kam patří EPA (eikosapentaenová) a DHA (docosahexaenová) ze skupiny omega-3 a ALA (alfa-linoleová) ze skupiny omega-6. Naše tělo jich potřebuje asi 0,5-1gram. Nepotřebujeme je ale vůbec v tak koncentrované formě doplňovat. V propagovaných rostlinných olejích jich je asi 100x větší množství než je to doporučované prospěšné množství. Denní potřebu EPA zajistíte příjmem grassfed másla, smetany, sádla nebo loje.
Lidé, co se živí rostlinnými oleji mají zvýšené hodnoty homocysteinu. Je to oxidovaný cystein, který vzniká z volných radikálů uvolňujících se do krve a tkání. Cholesterol je ale součástí krve a chrání naše cévy. Tím, že jsou nenasycené mastné kyseliny přenášeny krví, figuruje zde i právě zmíněný cholesterol. Ten slouží jako ochranný film.
Co tedy konkrétně škodí v rostlinných olejích? Jsou to polyénové mastné kyseliny - dvojné nenasycené vazby = omega 3 a omega 6.

  • Vysoký obsah nenasycených mastných kyselin: Rostlinné oleje mají tendenci obsahovat vysoké množství nenasycených mastných kyselin - omega-6 mastné kyseliny, ale i omega-3 mastné kyseliny.. Při jejich konzumaci dochází k intoxikaci těla, což má silný potenciál zvýšovat zánět v těle a riziko onemocnění vyjmenovaných výše..
  • Oxidace: Rostlinné oleje jsou náchylné k oxidaci, což je proces, při kterém se mastné kyseliny v oleji začínají rozkládat pod vlivem tepla, světla a kyslíku. Oxidované oleje mají silně nepříznivý vliv na zdraví, protože produkují volné radikály, které poškozují buňky a zvyšují riziko chronických onemocnění. Nejde ale jen o oxidaci.
  • Nulový benefit pro tělo: Tyto koncentrované zdroje PUFA olejů nemají pro naše tělo fyziologicky žádný benefit. Je tomu přesně naopak.

Chemické zpracování rostlinných olejů:

Rostlinné oleje jsou zpracovávány různými metodami, zahrnujícími:

  1. Extrakci: Oleje se získávají z rostlinných semen či plodů pomocí mechanických procesů nebo chemických rozpouštědel. Výsledkem jsou surové oleje, které mohou být rafinovány pro odstranění nečistot a zlepšení jejich chuťových vlastností.

  2. Rafinace: Tento proces zahrnuje odstranění nežádoucích látek a zlepšení stability oleje. Rafinace může zahrnovat odstraňování barviv, nečistot, odparování nebo hydrolýzu.

Oxidace rostlinných olejů:

Oxidace olejů může být ovlivněna různými faktory, včetně:

  1. Tepla: Vyšší teploty urychlují proces oxidace oleje.
  2. Světla: UV záření urychluje oxidaci.
  3. Kyslík: Kontakt s kyslíkem je základním faktorem pro oxidaci olejů. Děje se tak i při vtupu PUFA do těla, kdy na sebe navazuje kyslík a tím narušuje biomechanismy v těle.

Pro minimalizaci oxidace olejů je v rámci doporučení uchovávat je v temnu, chladu a v uzavřených nádobách, aby se minimalizovalo vystavení kyslíku a světlu. Otázkou je, stačí tato minimalizace? Za mě nikoliv, protože za lahvičkami v temném skle se skrývá daleko větší problém, než si stále myslíme.

CHEMICKÉ ZATÍŽENÍ

Pesticidy a postřiky jsou použity při pěstování rostlin, ze kterých se získávají oleje. Každý olej může mít odlišné úrovně zátěže pesticidy a postřiky, které závisí na způsobu pěstování, regionu, kde jsou rostliny pěstovány, a přísnosti regulací v dané oblasti.

  1. Řepkový olej: Rostliny řepky jsou postřikovány pesticidy, zejména pokud jsou napadeny škůdci nebo chorobami. Pesticidy mohou být aplikovány během růstu rostlin nebo jako preventivní opatření. Důležité je dodržování předpisů pro použití pesticidů a jejich bezpečná aplikace. Řepkový olej obsahuje kadmium ze silně znečištěných polí a to stejné platí o slunečnici, která kadmium přímo vychytává z půdy. Obsahuje i škodlivý Vanad.

  2. Slunečnicový a kukuřičný olej: Podobně jako u řepkového oleje mohou být i tyto oleje zatíženy pesticidy, zejména pokud jsou rostliny infikovány škůdci nebo nemocemi. Pesticidy mohou být aplikovány během růstu rostlin k ochraně úrody.

  3. Lněný olej: Lněné semeno se pěstuje s menším použitím pesticidů, protože rostlina má tendenci být odolnější vůči některým škůdcům a chorobám. To neznamená, že je zcela bez postřiků, ale uplatňují se méně agresivní metody ochrany.

Regulace a bezpečnost:

Většina zemí má přísné regulace pro používání pesticidů a postřiků v zemědělství. Pravidelné kontroly a testování jsou prováděny, aby se zajistilo, že tyto jedové produkty určené pro konzumaci neobsahují nadměrné množství škodlivých látek.

Jsou tu i spotřebitelé, kteří mají zájem o kvalitu olejů a minimalizaci expozice pesticidům, a preferují tak ekologicky pěstované produkty nebo produkty označené jako "bio", což znamená, že byly pěstovány bez nadměrného použití pesticidů a umělých hnojiv. V případě rostlinných olejů je tato informace ale k ničemu.

Postřiky a pesticidy v České republice:

  1. Regulace: Pesticidy jsou ve České republice regulovány zákonem a jejich použití podléhá schválení a dohledu ze strany státních orgánů, jako je Ministerstvo zemědělství nebo Státní rostlinolékařská správa.

  2. Bezpečnostní opatření: Používání pesticidů je regulováno s cílem minimalizovat riziko pro zdraví lidí, zvířat a životního prostředí. Jsou stanoveny přísné normy pro povolené množství reziduí pesticidů v potravinách.

  3. Monitorování a kontrola: Existují pravidelné kontroly a monitorování, aby se zajistilo dodržování předpisů pro používání pesticidů a aby se minimalizovala jejich zátěž v potravinách a životním prostředí.

  4. Informace pro veřejnost: Spotřebitelé mají právo na informace o původu potravin a mohou se dozvědět o způsobu pěstování a možném použití pesticidů na daných plodinách.

V České republice jsou postřiky a jejich použití regulovány několika zákony a nařízeními. Mezi hlavní legislativní dokumenty patří:

  1. Zákon o ochraně rostlin: Tento zákon upravuje používání a obchod s pesticidy a stanovuje požadavky na ochranu rostlin a ochranu zdraví člověka a životního prostředí před škodlivými účinky použití pesticidů.

  2. Nařízení vlády č. 433/2008 Sb., o podmínkách obchodu s přípravky na ochranu rostlin: Toto nařízení obsahuje detailnější ustanovení týkající se registrace, prodeje, skladování a používání pesticidů.

  3. Nařízení Evropské unie (REACH): REACH je evropské nařízení týkající se registrace, hodnocení, povolení a omezování chemických látek v EU, včetně pesticidů.

  4. Rozhodnutí Státní rostlinolékařské správy: Jedná se o rozhodnutí o povolení konkrétních pesticidů, jejich schválení a podmínkách jejich použití na území České republiky.

Tyto legislativní dokumenty mají za cíl regulovat používání pesticidů, "chránit" zdraví obyvatel a životní prostředí a zajistit bezpečnost potravin. Registrace a povolení pesticidů jsou udělovány na základě důkladného hodnocení jejich bezpečnosti a účinnosti. Komplexní pravidla stanovují, jak se mají tyto látky skladovat, aplikovat a monitorovat, aby se minimalizovaly možné negativní dopady na zdraví lidí a životního prostředí.

Otázkou je, zda uměle vytvořené předpisy s povoleným obsahem těchto zdraví škodlivých látek pro tělo, jsou vytvořeny se zájmem o zdraví. Odpověď nechám na Vás. Ale jedná se pouze o minimalizaci obsahu, nikoliv její absolutní vyloučení. Takže rezidua vždy zůstanou, i když v nějakém limitovaném množství. Toto limitované množství ale může hrát velkou roli ve Vašem zdraví. Platí v celkové produkci čehokoliv.

Závěr k PUFA:

PUFA rozhodně esenciální nejsou, jak tvrdí mnoho zdrojů a studovaných hlav. PUFA tuky jsou faktor silně narušující náš biomechanismus v těle a doporučuji je eliminovat na minimum - především jejich koncentrované zdroje. Jsou to látky absolutně podrývající zdraví a vyvolávají v těle chronickou stresovou zátěž, zánět a poškozují naše buňky, ukládají se v tkáních a produkují volné radiály, kterých se tělo velmi špatně zbavuje.

Stavím se k PUFA tukům skepticky zejména z hlediska naší fyziologie a přirozenosti. Nikdy bychom nebyli přirozeně schopni získat a přijmout tolik PUFA olejů, jako v poslední době. Nehledě na to, že se používají téměř ve všem - od umělého mléka až po krmiva pro zvířata.

KTERÉ TUKY DOPORUČUJI?

Jsou to tuky nenáchylné k oxidaci a zdraví prospěšné, které obsahují konjugované dvojné vazby - je to CLA - konjugovaná kyselina linolová - má antioxidační účinek a v těle se z ní vytváří DHA a EPA. Nachází se v mase, sádle, másle a živočišných tucích. Nenechte se ale zmást. Kvůli nesprávnému krmení na místo zelené trávy nebo vojtěšky, se stávají i tyto tuky problematické, proto je zapotřebí vybírat kvalitní zdroje.

Omega-3 potom zastoupí lutein a vitamín K2 MK4. Obě tyto látky mají blahodárný vliv na oči a mozek. Vitamín K2MK4 se nachází v živočišných tucích od zvířat z pastvy, ale i v játrech, kaviáru, vejcích. Lutein se nachází v zelenině, bylinách a listech ruzných salátů, v oranžovém a červeném ovoci.

Tuky, které považuji za zdravé a v souladu s tradičními stravovacími postupy, jsou:

  • Kvalitní živočišné tuky: Kvalitní živočišné tuky, jako je máslo od pasených zvířat, sádlo, lůj pasených zvířat, čerstvý fermentovaný nebo za studena lisovaný olej z tresčích jater, nikoliv kapsle podléhající oxidaci, tuky z jatečních zvířat, která byla krmena přirozenou stravou.
  • Extra panenský olivový olej do studené kuchyně: Olivový olej je považován za zdravý olej, bohatý na mononenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro zdraví srdce a mají protizánětlivé účinky.
  • Avokádový olej:Obsahuje mononenasycené mastné kyseliny a je bohatý na vitamíny E a K, což ho činí vhodným pro zdraví a imunitní systém.
  • Kokosový olej: Kokosový olej přímo podporuje metabolismus, je antimikrobiální, podporuje zdraví střev a pomáhá ke spalování tuků.
  • Makadamiové ořechy
  • Jak je to s Rositou (olej z tresčích jater) a Emu olejem? V nadměrném množství jsou toxické pro játra (toxická nálož může být i při jedné lžičce, záleží na organismu a je to značně individuální a odvíjí se to i od stravy, kterou přijímáme) a vlivem alternativní propagandy jsou doporučované (zejména olej z tresčích jater), užívat jej nejlépe celoročně. V rámci mojí filozofie tomu tak ale není, jelikož už roky doporučuji jej užívat minimálně a cyklovaně - POUZE pokud už je to nutné - nejlépe v zimě cca 2 měsíce (Období leden-únor) a pak vysadit. Nemusíte jej ale mít vůbec, pokud se řídíte mojí stravovací filozofií a máte vyřešené základy. Nicméně je stále třeba znát kontext, takže bez náležité konzultace ani jeden produkt nedoporučuji.

Používání různých druhů tuků, a to v souladu s kvalitními surovinami a přirozenými metodami zpracování, jsou klíčem k udržení zdravého těla a mysli. Kvalitní suroviny a různorodost zdrojů tuků jsou důležité pro poskytnutí potřebných živin pro tělo.