Problematika soli a v čem možná tápete

03.02.2024

Jako mnoho surovin je i konzumace soli obklopena mnoha mýty, které nejsou správně interpretovány a chybí tu kontext, a to jak pro dospělé, tak pro děti. Speciální část budu ke konci věnovat i soli v určitých specifických oblastech - ve sportu, při porodu a při nemoci. Součástí tohoto článku budou i konkrétní typy doporučovaných solí, které sama nakupuji a doporučuji dál. 

Na začátek podotýkám, že všechny tradiční kultury přijímají sůl, ať už z přirozených surovin, nebo si sůl obstarávají a vyrábí sami. Pokud k ní nemají tak dobrý přístup, instinktivně si ji vyrábí například spalováním bažinatých travin, které obsahují velké množství sodíku. Takto získaný popel poté přidávají do svých pokrmů. 

Ti jejichž strava byla převážně syrová, nepotřebují soli mnoho. Naopak ti, kteří konzumovali především vařenou stravu, potřebují větší množství soli. 

MÝTY O SOLI

V řadě študovaných nutričních terapeutů se stále razí myšlenka pro omezování solení, zdůvodněné vysokým krevním tlakem. V interpretaci těchto názorů chybí velmi důležitý kontext - jaká sůl, jaké konkrétní množství je problém (udává se víc jak 5g/den) atd. Sůl, ať už v extrémním nadbytku, tak i nedostatku vede k problémům a vznikajícím nemocem. Je to tak skoro se vším. U otázky soli je problém zas a znovu v jejím zpracování a výrobě. 

Dalším mýtem je udávané doporučené množství, které nezahrnuje individuální potřebu jedince a jeho aktuální stav. Člověk s oslabenými adrenálními žlázami například ztrácí větší množství soli močí, proto je pro něj dosolení důležité. U jiného zase přemíra soli vyčerpává vápník a může to přispívat ke vzniku osteoporózy. Přemíra soli ale vyčerpává i důležitý minerál - draslík. 

Strava bez soli sice omezuje vznik akné, mastnost pleti, ale na druhou stranu kvůli tomu tělo ztrácí schopnost využívání enzymů, jelikož sůl je jejich aktivátorem. Strava bez soli ale znamená daleko větší problémy - především špatnou funkčností nervové soustavy a problémy na úrovni vývoji mozku, elektrolytickou nerovnováhu, nízký krevní tlak, problémy s trávením, riziko osteoporózy a mnoho dalších. 

Další věc… naopak, jak se začalo na tyto mýty upozorňovat, chytli se toho někteří prodejci a začala se šířit myšlenka, jaká je sůl superpotravina a do popředí se dostala himalájská sůl, která se začala nabízet za vyšší cenu, přitom to zázrak rozhodně není, jelikož většinou také podléhá rafinaci. Nehledě na to, že je to stále NaCl.

Navíc, doporučování soli jako významného zdroje minerálů je klamání zákazníka, protože ze soli toho tolik nezískáte. 

Zpracování soli a problematika jódu

Zpracování soli se v kontextu všech výše zmíněných informací vůbec neřeší. Ignoruje se. Přitom je velmi zásadní. Sůl, stejně jako mouka, cukr, rostlinné oleje je produktem chemického zpracování za vysokých teplot. Rafinace odstraňuje nejen všechny nečistoty, ale i hodnotné soli hořčíku. Pro udržení suchosti se přidává několik škodlivých látek obsahujících sloučeniny hliníku. Pro nahrazení jódu, který byl rafinací zničen, obohacuje se sůl o jód uměle ve formě jodidu draselného ve velkém množství (toxicita). Kvůli jeho nestálosti se musí přidat dextróza a následně je nutné - pro vzhled bílé barvy - sůl podrobit bělícímu činidlu. Neplatí to jen u klasické kuchyňské soli, ale i o některých mořských solích. 

A co tvrzení, že sůl obohacená o jód pomohla předcházet problémům se štítnou žlázou? 

Jak přemíra, tak nedostatek jódu vede k problémům. To je první věc, kterou je důležité zmínit. Jodizovaná sůl dříve ulevila pouze od jasných příznaků, jako například struma, ale neřešila přidružené nemoci, které s oslabenou štítnou žlázou sovisely - obezita, nízká vitalita, lámavé zuby a kosti, různé sexuální a psychické problémy, srdeční disfunkce a dalším. Jodizovaná sůl není řešením, nehledě na její toxicitu. 

V případě oslabené štítné žlázy je třeba postupovat v kontextu stravy a životního stylu - viz předchozí článek. 

Co je opravdová sůl

Sůl je nezbytná pro fungování různých biomechanismů v těle. Je zásadní pro správný vývoj a fungování mozku a CNS. Sůl poskytuje jak sodík, tak chlorid. Sodík je podstatný pro život. Je potřebný pro mnoho biochemických procesů v těle, řídí rovnováhu vody v těle, rozvádí tekutiny v těle, stahuje a rozpíná svaly, stimuluje CNS, funkci adrenálních žláz a je důležitý pro správnou kyselo-zásaditou rovnováhu v těle. Zas a znovu je důležité jej mít tak akorát. Nadbytek naopak způsobuje vysoký krevní tlak, vyplavování draslíku, oslabování jater a dalších vnitřních orgánů. 

Chlorid je důležitý v roli trávení - posiluje trávicí kapacitu a vstřebávání živin v těle prostřednictvím aktivace enzymů, a tak pomáhá v trávení sacharidů. Udržije kyselo-zásaditou rovnováhu v krvi a je potřebný pro produkci kyseliny chlorovodíkové - důležité pro trávení bílkovin. Dále je nezbytný pro správný vývoj mozku!

Opravdová sůl je ta, která je čistá, nerafinovaná, získávaná tradičními postupy z čistých oblastí, neobohacována o jiné balasty a nezbavena své přirozené formy. 

Kterou sůl osobně doporučuji?

Při výběru soli je důležité zejména její získávání a zpracování. Vybírejte nejčistší a nejpřirozenější formu soli, která je získávána tradičními a šetrnými postupy - starodávnými metodami a také z čistých oblastí, které nejsou zatíženy jaderným a jiným odpadem. Níže je seznam, avšak je mnoho dalších různých kvalitních solí, je třeba si její zdroje ověřovat.

Keltská mořská sůl

Čistá opravdová keltská mořská sůl je unikátní, zcela přírodní sůl, která se významně liší od většiny solí na trhu. A to právě způsobem sklizně a zpracováním. Uchovává si většinu minerálů obsažených v mořské vodě, které jsou velmi důležité pro naše zdraví. Speciální jíl dává soli nezaměnitelnou našedlou barvu.

Tato nerafinovaná nečištěná mořská sůl z bretaňské Guerandai má mezi gurmány a lidmi, kteří dbají na zdravou výživu, tu nejlepší pověst a je známá pod romantickým obchodním názvem "Keltská mořská sůl" (Celtic Sea Salt). Nic se do ní nepřidává, nic se z ní nevyjímá.

Nerafinovaná pravá mořská růžová sůl z Utahu

Má jemnou slanou chuť bez chemických příměsí, přidaného jódu (obsahuje přirozeně dostatečné množství jódu) a přípravků na zlepšování sypkosti. 

Je vhodná na domácí fermentaci.

Obsahuje pouze přirozeně se vyskytující minerální látky (60 a více minerálních prvků), a byla vytěžena z jednoho ze dvou nejstarších přírodních zdrojů na zemi, ze starověkého Sundance moře, které se kdysi nacházelo na obrovském území, které pokrývalo i oblast, kde se dnes nachází Redmond v Utahu. 

Havajská červená sůl

Horší k sehnání. 

Havajci věří, že sůl je nezbytnou součástí k dosažení vnitřní rovnováhy a symbolizuje hluboké spojení s přírodou. Havajské soli svými výraznými barvami symbolizují barvy země - černá sopečný původ, červená všudypřítomnou svatou zemi Alaea, zelená bujnou vegetaci a bílá vody obklopující ostrovy a zasněžené vrcholky hor.

Středomořská nerafinovaná sůl

Získává se přirozeným odpařováním mořské vody v uměle vytvořených solných jezírcích na chráněném mořském pobřeží. 


Na rozdíl od běžné kuchyňské soli neobsahuje protispékavé látky a přidané sloučeniny jódu a má bohatší chuť. Zároveň však o trochu méně solí. 

Lze ji použít také jako koupací sůl bez barviv a aromat.

Jak k solení přistupovat?

Tradice jsou zapomínány, proto je důležité znalosti tradic znovu obnovovat a učit se, jak znovu získat svoje zdraví a sílu. Ortodoxní rady moderní doby jsou zveličované, zjednodušované, bez kontextu a překroucené studiemi, médii, různými lobby společností, ale i rádoby študovanými kapacitami, které do toho spadly. Takové informace jsou poté velmi mylné a ovlivňují zdraví celé společnosti. Důležité je držet se nezávislých badatelů, zákonů přírody a tradic. 

Slanou chuť uspokojíte nejlépe a nejzdravěji: přírodní mořskou solí, tradičními dlouho taženými vývary, namísto glutamátu sodného nebo výrobků obsahující velké množství kuchyňské rafinované soli. Zdání klame a nejvíce soli obsahují výrobky, do kterých byste to neřekli - Corn Flakes, konvenční pečivo a pekárenské výrobky, uzenářské produkty a další. Proto bych si osobně ani šunku nekoupila. 

Nezapomínejte ale i na draslík z přirozených zdrojů, který pomáhá tělu hospodařit se solí. 

Sport, porod a další specifické stavy

U všech těchto vyjmenovaných stavů, které jsou specifické, doporučuji naopak nepatrně zvýšit příjem soli v podobě vývarů, které slouží jako “iontový nápoj” nebo ve formě doma připravených elektrolytů, či sáhnout po mořské plazmě. Zásada jsou i zdroje draslíku. 

U sportu dochází k vyššímu čerpání mikroživin z těla na produkci energie a přirozeně se vyčerpávají tyto mikroživiny z těla. Je proto vhodné, pokud tělo více zatěžujeme, dávat mu i kvalitní příjem energie a vnitřní pohon. Pokud chceme opotřebovávat, je nutné i regenerovat. Není to jen odpočinek, ale právě i minerály a vitamíny, hydratace a kvalitní strava, která pomáhá udržovat tělo v kondici. 

Při vyšší zátěži doporučuji mořskou plazmu TOTUM:

Stejným příkladem je porod, který je sám o sobě velkým milníkem v životě ženy a u porodu je důležité přijímat do těla sůl (elektrolyty). 

Tento vzorec platí i v nemoci. Solný roztok pomáhá v boji s nemocí, která je sama o sobě zátěží pro tělo. Pomůže Vám dostat se z nemoci dříve. Za to ručím! 

Co jsou elektrolyty

Elektrolyty jsou ionty, tedy látky rozpuštěné ve vodě nebo jiném rozpouštědle, které mají schopnost vytvářet elektrický náboj. Jsou to buď kladně nabité ionty (kationty) nebo záporně nabité ionty (anionty). Tyto nabité částice jsou důležité pro fungování lidského těla, neboť jsou nezbytné pro mnoho základních biologických procesů.

Elektrolyty mají klíčovou roli v udržování rovnováhy tekutin v těle, regulaci pH, přenosu nervových impulzů a svalové kontrakce. Mezi běžné elektrolyty patří:

  • Sodík (Na+) a chlorid (Cl-): Sodík a chlorid jsou důležité pro udržování hydratace a acidobazické rovnováhy.
  • Draslík (K+): Je klíčový pro funkci svalů, nervů a srdečního rytmu.
  • Vápník (Ca2+): Nezbytný pro zdraví kostí, svalovou kontrakci, srdeční funkci a přenos nervových signálů.
  • Hořčík (Mg2+): Podporuje enzymatické procesy, svalovou funkci a nervový systém.
  • Fosfát (PO4^3-): Důležitý pro stavební bloky DNA, energii a metabolismus.

Tyto elektrolyty se udržují v těle v určité rovnováze. Nerovnováha elektrolytů může mít různé důsledky, včetně dehydratace, ztráty svalové funkce nebo dokonce srdečních problémů. Z tohoto důvodu je udržování správného množství elektrolytů v těle klíčové pro správné fungování organismu.