Slunce, sungazing, adaptace, toxické opalovací krémy a další faktory

01.08.2024
Slunce je tradičními kulturami uctívané po tisíce let. Na slunce jsme se adaptovali více jak 100 000 generací a pokud by mělo být viníkem předčasného stárnutí a smrti, pravděpodobně bychom vyhynuli.

Edison a vývoj žárovky - umělého osvětlení:

  • Jen 5 generací před náma se setkalo s prvním umělým osvětlením, což znamená, že u nás nemohlo v tak krátkém období dojít k adaptaci - a na umělou věc k adaptaci ani nedojde. Nepřirozené a nezdravé spektrum, které moderní vymoženosti vyzařují, způsobují mnoho zatím nepodložených zdravotních problémů. Zdravý selský rozum ale každému potvrdí, že to není jen náhoda. Problémy se spánkem, rakovinou, civilizačními onemocněními, únavou, špatným zrakem, depresemi a psychickými problémy se rapidně zvyšuje. Za posledních 30 let se ale extrémně zvyšuje vystavování se obrazovkám, umělému osvětlení a čas strávený za sklem a v budovách. A zvyšuje se i strach ze Slunce, kterému přikládáme až tragická negativa a netušíme, že naše zdraví kvůli těmto postupům bude pravděpodobně ještě horší.
  • Takto se tvoří fotofóbní životní styl…

Slunce by nemělo být naším nepřítelem, ba naopak je to životadárce a lék na mnoho (nebo všechny?) nemoci! Jeho benefity jsou známé a využívané v rámci léčebných procedur napříč kulturami. Je to fototerapie, sungazing, vystavování se Slunci adaptabilně v závislosti na geografické poloze a mnoho dalších.

Mnoho dezinformací a polopravd panuje i u sungazingu, já Vám jej představím a pak shrnu své PROČ.

Sungazing:

Mayové, Aztéci, Egypťané, Tibeťané, Indové a další starobylé kultury praktikují dívání se do Slunce/pozorování Slunce při východu a západu slunce, spojenou s uzemněním a modlitbou, pro zdraví, dlouhověkost a vitalitu (což nebylo nikde potvrzeno - alespoň ne zírání do Slunce v rámci psaných pramenů).

Provádí se pozorováním v době nejnižšího denního UV záření, za doby nejzdravějšího spektra světla, které působí blahodárně na naše fotoreceptory - na sítnici, ale i kůži. Nedělají to takto jen lidé. Všimněte si, že i zvířata pozorují východy a západy slunce, milují to a to je jeden z mých důvodů proč. Já věřím, že to nedělají jen tak. Jenže zvířata nedělají sungazing tak, jak je popisován. Zvířata se dlouze do Slunce nedívají, spíše mají zavřené oči a hlavu směrem ke Slunci a vystavují se mu právě při západech a východech, což je rozdíl oproti níže popsané technice.

Tipy jak na sungazing:

  • Jedná se o dobu přímého východu slunce a maximálně do 30 minut po východu Slunce, a dále těsně před západem (30 minut) Slunce
  • Pokud s praktikováním teprve začínáme, díváme se do Sluníčka v tyto časy maximálně pár sekund (začínáme na 10 sekundách) a každý den zvyšujeme čas zírání do slunce o 10 sekund, postupně se za cca 3 měsíce dostaneme na dobu až třeba na 15 minut a po roce klidně na 30 minut denně.
  • Mozek se naučí zpracovávat všechny barvy spektra světla. Tradičními kulturami jsou popsány dokonce, které barvy léčí které konkrétní orgány:
    • Játra - zelená
    • Srdce - žlutá
    • Ledviny - červená
  • Vždy je třeba si dát i nějaký čas pauzu nebo délku sungazing snížit (dle HRM je to po 9 měsíců sungazingu a pak pauza)
  • Nutné je přidat k sungazingu a léčení minimálně 45 minut (lepší hodina a víc) bosé chůze denně na přírodním povrchu. Léčba bosou chůzí začíná masáží reflexních bodů a uzemňováním. O tom třeba jindy.
  • V rámci sungazingu přecházíte do meditace se zavřenýma očima.

Spektrum světla, které je při východech a západech to, které má ty oné léčebné účinky, působí na náš hypotalamus skrze zadní část sítnice, která vede až do mozku. Léčebné účinky poznáte cca po 6 měsících soustavného sungazingu - a to jak na fyzické, tak na mentální úrovni (samozřejmě v současném dodržování i dalších faktorů zdraví).

Sungazing je účinná podpůrná technika pro léčbu běžných nemocí, ale i těch závažnějších.

Pokud Vám oči slzí nebo Vám to je nepříjemné, tak Vaše oči nemusí být zatím zvyklé. Vše je o postupném praktikování. Pokud i přes to je Vám sungazing nepříjemný, stačí meditovat se zavřenýma očima a nebo se alespoň Slunci vystavovat. Po vzoru zvířat - tak to dělám i já.

Nejznámější praktikátor sungazingu je rozhodně Hira Ratan Manek, pocházející z Indie. Zároveň žil několik let na sluneční energii a práně (což osobně neuznávám). Byl studovány mnoha vědci, kteří potvrzují jeho abnormálně dobré zdraví, stav neuronů a mozkové aktivity, ale i abnormální velikost jeho epifízy - která má 8x11mm (běžný člověk má 6x6mm). Dokonce je vědou dokázané, že v průběhu života se buňky neustále obnovují, nikoliv že se věkem jejich počet snižuje! Což je důležitá informace k uvědomnění.

Poškození oka zíráním do Slunce?

Pokud budete dodržovat doporučený postup a vhodnou denní dobu pro pozorování Slunce, řídit se vlastní individualitou, nehrozí žádné riziko poškození očí. Žádné poškození nebylo dokonce objeveno ani u žádných dlouholetých praktikátorů sungazingu. Je ale třeba zmínit, že poškodit sítnici může koukání do přímého Slunce a nebo dlouhé praktikování sungazingu bez zaměření se na vlastní individuální pocit a stav očí. Rozdíl je, zda sungazingujete od malička a nebo začínáte v 50ti. V rámci fototerapie oka je ale toto možnost, kterou lze zlepšit zrak.

Léčení Sluncem znamená mnoho benefitů. Benefity optimálního vystavování se Slunci jsou:

  • Slunce je z 90% aktivátorem hormonu D, který se tvoří z provitamínu 7-dehydrocholesterolu (nachází se v pokožce) při pronikání UVB do kůže.
  • Správný sungazing zprostředkovává i tvorbu vitamínu A - důležitého nejen pro zdraví očí.
  • Podpora diverzity mikrobiomu
  • Léčba vnitřních orgánů barevným spektrem světla
  • Vystavování se Slunci snižuje stárnutí, kardiovaskulární poruchy (snížení krevního tlaku), cukrovku i rakovinu
  • Optimální stimulace endokrinního systému
  • Zdraví štítné žlázy a plodnost
  • Prevence proti psychickým onemocněním - zlepšení nálady, životní energie, štěstí
  • Ozdravění mitochondrií
  • Zvýšená kvalita spánku a optimalizace produkce melatoninu
  • A další…

Jak se chránit proti nadměrnému působení Slunce? ADAPTACE + sungazing

  • V rámci adaptace a vývoje člověka jsme si postupně vytvořili přirozené prostředky ochrany proti Slunci při extrémních vedrech, při kočovných cestách bez stínu a dalších případech. V rámci naší holé kůže jsme začali využívat krycí oděv z přírodních materiálů, pokrývku hlavy, věděli jsme, že je třeba stravovat se výživou stravou, která pomáhá budovat odolnost pokožky proti UV záření, naučili jsme se využívat regenerační masti z kvalitních tuků a vyhledávání v parných vedrech přírodní stín. Zvířata mají výhodu v srsti, nicméně přirozený stín vyhledávají také.
    • Oděv z přírodních materiálů, prodyšný a vzdušný
    • Pokrývka hlavy
    • Hydratace a mokrá kůže
    • Vyhledávání přirozeného stínu - stín stromů
    • Strava - vitamíny rozpustné v tucích z živočišných surovin zvířat z pastvy + cholesterol!
    • Regenerační mazání - kokosový olej (cca faktor 8), olivový olej (cca faktor 5), hovězí lůj, sádlo - tyto tuky neslouží ani tak jako ochrana proti pronikání UV, ale jako regenerace pokožky a její promaštění
  • Adaptace platí nejen pro naši kůži, ale i oči - zejména sítnici. Náš zrak potřebuje plnospektrální světlo. Naši dávní předkové viděli zajíce třeba na 2 kilometry, kdežto dnes má mnoho lidí s viděním problém a vidí předměty pouze do pár stovek metrů, možná ani to ne. Je čím dál více očních vad a zhoršování zraku. A ne náhodou. Na obrazovkách a sledováním krátkých vzdáleností trávíme většinu času. Nehledíme do krajiny, nezaostřujeme na různě vzdálené předměty, nestravujeme se optimálně. Sluneční brýle ale nejsou řešením. Řešením je adaptace oka na pobyt na denním světle, blokace modrého a zeleného spektra světla z obrazovek a eliminace obrazovek v čas, kdy je používat nemusíme. Je důležité trénovat oči a hledět do krajiny.

Nyní se podíváme na velmi kontroverzní téma opalovacích krémů, a to jak z hlediska dopadů na životní prostředí, tak zejména z hlediska dopadů na zdraví člověka a zvířat.

Opalovací krémy z EU produkce:

Opalovací krémy jsou asi nejznámější protěžovaná ochrana proti UV záření a jsou běžně dostupné v každém obchodě. Jejich používání je nadměrné a lidé si neuvědomují, že jejich fotofóbní životní styl opalovací krémy nespasí, ba ještě si zdraví podrývají.

Opalovací krémy ze zahraničí obsahují některé toxické látky, které za karcinogenní již byly prokázány - to jsou zejména avobenzone, oxybenzone, cinoxate, ensulizole, padimate o, maradimate, sulisobenzone a další. Ty s velkou pravděpodobností v opalovacích krémech prodávaných u nás nenajdete, v zahraničí se ale stále mohou prodávat, takže na to si dávejte pozor. U nás jsou však stále v konvenčních opalovacích krémech přítomny - octokrylene a homosalát! Dvě toxické látky, které prokazatelně škodí zdraví.

  1. Octocrylene - octocrylene, který se vstřebává přes pokožku vytváří volné radikály a zvyšuje jejich množství a tím i oxidativní stres v těle, který poškozuje naše tělo na buněčné úrovni. Velmi zatěžuje naše játra, kterými je odbourávání. Zbytky, které se nedetoxikují z těla ven zůstávají v krvi, tkáních, vnitřních orgánech a pokožce a intoxikují tělo. Pokud opalovací krémy používáme v teplých obdobích denně, jeho množství se v těle akumulace a hromadí a působí jako hormonální disruptor. Octocrylene se dokonce chemickými reakcemi mění na benzophenon - známý karcinogen, který prokazatelně způsobuje rakovinotvorné bujení, snižuje buněčnou regeneraci a má proestrogenní účinky.
  2. Homosaláte - je proestrogenní hormonální disruptor, který způsobuje poškození buněk.

Obě tyto látky jsou povoleny v množstvích, které jsou údajně "bezpečné". Ale kdo určuje ten limit? (Odpověď nechám na Vás).

Co jsou hlavní faktory, které nás ohrožují v rámci melanomu kůže?

  • Zánět v těle a narušený mikrobiom
  • Deficity ve stravě a nedostatek mikronutrientů
  • PUFA oleje ve stravě a průmyslově zpracované výrobky
  • Nekvalitní voda
  • Fotofóbní život a umělé světlo, obrazovky
  • Toxická kosmetika a opalovací krémy
  • Nulová adaptace na Slunce
  • Narušení spánku a cirkadiánního rytmu
  • Infekce
  • Nefunkčnosti vnitřních orgánů

Alternativní opalovací krémy s obsahem PUFA:

  • Průmyslově zpracované rostlinné oleje používané v alternativní kosmetice mají podobný vliv na zdraví jako výše zmíněné látky - působí jako hormonální disruptory a tím, že je nedoporučuji na jídlo, nedoporučuji je ani jako mazání na kůži, jelikož naše kůže je velký absorbent látek z prostředí, včetně těchto olejů, které se dostanou skrze ni do krevního oběhu a k orgánům a zanáší tělo. Navíc na teple oxidují a zvyšují oxidativní stres v těle.
  • Patří sem: Slunečnicový, řepkový, sójový, kukuřičný, lněný, arganový, jojobový, ricinový, konopný, dýňový, makový, rýžový, brutnákový, světlicový, bavlníkový a další.

SHRNUTÍ: Negativa konvenčních i většiny alternativních opalovacích krémů:

  • Opalovací krémy blokují tvorbu vitamínu D prostřednictvím syntetického ÚV faktoru a tím může docházet k nedostatku hormonu D v těle a na základě toho k dalším problémům s tím spojeným - dekalcifikace kostí, zubů vedoucí až k osteoporóze, hormonální nerovnováha, narušení biofilmu kůže a tím náchylnost k melanomu kůže.
  • Hormonální disruptory
  • Endokrinní disruptory
  • Oslabují kůži a její propustnost vůči UV záření
  • Oxybenzon a octylmethoxycinnamat se vylučují do vody a škodí vodním organismům (zejména těm mořským) - mořský život umírá, snižuje se biodiverzita, znečišťují se moře a oceány

Nejčastější argumenty proti Slunci a jejich vysvětlení:

1. Ozónová díra - ozónové vrstvy se neustále obnovují, zacelují. Největší vliv na zvětšení měly freony z 80. let. Brát to jako argument pro ochranu proti Slunci je velmi směšné.

2. Fototyp kůže - čím je světlejší pleť, tím méně potřebuje vystavení se Slunci, aby naše tělo přes kůži tvořilo hormon D. Čím tmavší je pleť, tím více Slunce potřebujeme. To znamená, že naše tělo a kůže je přizpůsobena přesně tomu prostředí, kde vzniklo naše etnikum (podnebné pásmo). Díky tomu jsme u nás přizpůsobeni zimnímu období, jelikož si naše tělo dokáže tvořit zásoby mikroživin až na několik měsíců, ale i let. Z toho důvodu je směšné doporučovat suplementaci vitamínu D3 v rámci úhlu dopadu slunečních paprsků a UVB. Proto se mění i dostupnost surovin v zimě, které by měly být bohaté na vitamíny rozpustné v tucích a cholesterol.

3. Testování hladin vitamínu D z krve - velmi relativní a nesmyslné testy neříkající absolutně nic. Pokud už, tak je možné zjistit zásobní vitamín D v játrech. To ale neznamená, že při jeho nedostatku je vhodná suplementace. Naopak poukazuje na jiné problémy - metabolické, špatně fungující štítnou žlázu, nedostatek mědi, nadbytky železa a mnoho dalších možností. Příčina je tedy jinde.

4. Argumentace extrémy - celodenní vystavování se přímému slunci (škvaření se), koukání do ostrého slunce, dlouhé vystavování Slunci oblastí s tenkou kůží (např. konečník) - to vše jsou samozřejmě argumenty úplně zcestné, vždy je třeba myslet na zdravý selský rozum, normálně se krýt oděvem v největších vedrech, být ve stínu, nedívat se do přímého slunce.

5. A samozřejmě, pokud jste se dosud chovali jako svinky obecné, tak je třeba postupná adaptace. Pro takové jedince asi nebude úplně vhodné začínat tím, co dělají lidé zcela adaptovaní na slunce. Pochopitelně.

Příklad s řidičem kamionu aneb bariéra plnospektrálního světla jménem SKLO

V různých skincare videích nebo stránkách s opalovacími a jinými krémy si můžete všimnout obrázku s řidičem kamionu, na který se často odkazuje. Obrázek popisuje defekt a stárnutí kůže řidiče, který 28 let jezdil kamionem. Jedna strana obličeje, která byla vystavena slunečnímu záření pronikajícím sklem kamionu vykazuje abnormální známku stárnutí oproti druhé straně v zákrytu. Je to velmi povrchní informace, která není vůbec postavena na zkoumání spektra světla a zamyšlením se nad tím oným SKLEM, které způsobuje oný nedostatek v důkazech proti Slunci. Není to Slunce, ale právě SKLO, které způsobuje průnik neoptimálního spektra světla Slunce na pokožku. 

Jaká je tedy realita?

Pokud si změříte spektrum světla Slunce vs slunečních paprsků za sklem, zjistíte nepřekvapivé rozdíly. Sklo propouští modrou a zelenou složku ve vysoké míře, nikoliv plnospektrální složku světla Slunce. To znamená, že eliminuje to dobré a nechává průsvit tomu špatnému. Pokud si porovnáte, v jaké intenzitě a vlnové délce se nachází sluneční světlo a světlo za sklem nebo z obrazovek, uvidíte markantní rozdíl - nejsou si vůbec podobné.

A na základě tohoto absurdního omylu vzniklo tvrzení "Užívejte opalovací krém uvnitř i venku, protože Slunce vám způsobí stárnutí pokožky" :D

A co naše babičky a dědečkové, kterých jsou plné kožní kliniky a byli celý život na Slunci, pracovali v zemědělství a pěstují své plodiny, mazali se sádlem nebo indulonou a netrávili tolik času na obrazovkách?

To je další argument, který mnoho lidí vytahuje. Je třeba si uvědomit, že se Sluníčkem nemá nic moc společného a je to zkreslený úhel pohledu, který nezohledňuje následující faktory, které hrají roli v rámci melanomu kůže.

Generace našich babiček a dědečků je snad tou nejvíce degenerovanou a zatíženou skupinou toxickými látkami, jelikož patří mezi poválečné děti v tehdejší bídné době. Byl nedostatek potravy a důležitých mikroživin z ní, navíc vlivem režimu byly používané extrémně toxické látky - od freonů, až po karcinogenní a toxické látky v potravinách (zejména v uzeninách a průmyslově zpracovaných výrobcích), včetně toxických postřiků a hnojiv v zemědělství. Zemědělství se přesunulo do velkochovů a začala masová produkce neekologického zemědělství a lidé tomuto byli vystaveni denně. Denně tyto látky dýchali a byli v kontaktu s chemikáliemi včetně DDT a Roundupu. Navíc začala propaganda roslinných olejů a margarínů. Generace našich babiček je ta nejvíce manipulovatelná a tím, že se začaly rozvíjet televize a média, velmi je to ovlivňuje. Posledních 30 let sledují televizi zejména důchodci, kam spadají právě tyto babičky. Co jim drží silný kořínek je jejich silný duch, jelikož zlá doba a těžké časy budují psychickou odolnost, nicméně poznamenání této generace je velmi vysoké a mnoho seniorů by potřebovalo terapeuta. Dokonce i naše babičky jsou generace používající SPF krémy ve velké míře - minimálně na dovolených, stačí pozorovat. Indulona pak rozhodně nepatří mezi netoxické přípravky, to stejné konvenční kosmetika, kterou důchodci stále nakupují, jelikož je levná. Bohužel v těchto případech Sluníčko nedokáže spasit zdraví člověka, který je tak zatížen toxiny z prostředí a stravy. Kůže musí být vyživena i zevnitř, aby nepropouštěla negativní složky světla. Navíc senioři nedbají na svou životosprávě a životní styl, berou léky, očkují se na vše možné a rozhodně nejsou tím ideálním příkladem pro další lidi v rámci vnímání Slunce jako léku. Propustnost kůže se zvyšuje právě těmito zmíněnými faktory. Každé tělo má své hranice v rámci samodetoxikace.

Na závěr:

Příčinou rakoviny kůže není Slunce, jelikož Slunce je dárcem života. Příčinou je zvýšené vystavování nepřirozenému umělému světlu s modrou a zelenou složkou světla, která potenciálně způsobuje melanomy a oxidativní stres, dále toxické opalovací krémy a chemie, toxiny v těle, špatná strava, nulová adaptace na Slunce a dlouhý pobyt na Slunci a spálení kůže! A to je třeba si uvědomit.