Stravovacích styly (veganství, carnivore, racionální strava, alternativní směry) - proč nejsou zdravé, ekologické ani etické?

12.05.2024

Zahoďme těď všechny emoce, mýty, předsudky a normy stranou. K tomuto tématu chci přistoupit s velkou pokorou a vyvarovat se subjektivním názorům.

1. Vegetariánství a veganství

Bohužel oba tyto směry nejsou zdravé ani ekologické, jak jsou mylně propagovány. Z mnoha úhlů pohledu nejsou vlastně ani etické, i když většina by se mnou nesouhlasila, ale vše je o vysvětlení a souvislostech. Démonizace všech živočišných produktů bez poukazování na rozdíly vede k velkým degenerativním názorům, fanatickým propagacím, nezdravým rostlinným produktům a mylně se označují tyto styly jako zdravé, přitom zde chybí zásadní mikroživiny, které jsou pro zdraví nezbytné.

Jak jsem zmiňovala již mnohokrát, pokud upřednostňujete vlastní zdraví před životem zvířat, je to Vaše rozhodnutí, ale netvrďte nikomu mýty o "zdravosti" těchto stylů nebo dalších aspektech, které jdou velmi dobře vyvrátit. Pokud totiž člověk podporuje malé farmáře, kde zvířata žijí na pastvě, jsou krmena přirozenou stravou, je to daleko ekologičtější a etičtější prostředí, než je celý rostlinný průmysl a jeho propaganda, nehledě ještě na suplementační byznys – například suplementace vitamínu B12, D3 a omega 3.

Veganství jde bohužel proti fyziologii člověka, který živočišné suroviny a zastoupení živin (po vzoru mateřského mléka) potřebuje pro zdraví, a naopak zahrnuje suroviny, které lidskému tělu způsobují problémy – rostlinné oleje, lepek, nestravitelná vláknina (celulóza, lignin, pektin), goitrogeny (narušují vstřebávání jódu), antinutrienty (oxaláty, lektiny, prolaminy, kyselina fytová, fytáty, inhibitory trypsinu atd.) z obilovin a luštěnin, přemíra syrové zeleniny, ořechy a semena, nadbytek fosforu a naopak nedostatek vápníku ze stravy atd. Pokud se k tomu přidají rostlinné junk food, tak tím hůř.

A poslední kapkou je samozřejmě proestrogenní (fytoestrogeny – lignany, isoflavony) sója – v podobě tofu, sojových kostek a dalších balastů, nebo třeba konzumace opěvovaného seitainu, veganských sýrů, vegnských párků a náhražek masa. Vše slepeno aditivy, chemickými látkami, konzervanty, lepkem a rostlinnými oleji. Vegané si ale neuvědomují, že společně s rostlinnou stravou konzumují pesticidy, těžké kovy (pokud nekupují bio) a spolu s tím i suroviny bohaté na železo (skrz stav půdy).

Veganství chybí úplně vše, co jako lidé potřebujeme - mikroživiny, živočišné suroviny, efektivní suroviny pro zdraví - je to vitamín B12, vitamíny skupiny B, A, D, E, K2 MK4 z živočišných surovin, zinek, vápník, železo, minerály, selen, kolagen a živočišné tuky. Dále to jsou aminokyseliny - taurin, kreatin, karnosin, karnitin.

Veganství vede k neplodnosti u mužů i žen, demineralizaci a dekalcifikaci kostí a zubů, bledosti, anémii, hormonálním problémům a k civilizačním problémům.

Zvrácenost je veganství u dětí - protože vede ke špatnému vývoji mozku a orgánů, k výrazným deficitům a problémům v budoucnosti - zejména s neplodností a dekalcifikaci. K tomu všemu lze ještě přičíst škodlivou suplementaci všech vyjmenovaných látek – vitamíny skupiny B, aminokyseliny (taurin, karnitin, karnosin, kreatin), cholin, ale i D3, A, K2, Ca, Zn, Se, kolagen, měď, nebo i železo.

Všechny tyto mikroživiny lze v optimálně vstřebatelné formě získat jen a pouze z živočišných surovin, proto tyto styly ani NEMOHOU BÝT PŘIROZENÉ! Syntetické formy suplementace si příroda fakt nevymyslela. Suplementy si škodíme, nikoliv pomáháme, protože narušují mikroživinální rovnováhu v těle, kdy je tělo nedokáže nejen využít, ale pokud si je dáme do těla, automaticky nastane čerpání jiné mikroživiny z těla pryč, což platí pro většinu suplementů! Nezáleží taky zda je suplement "ultra super čistý přírodní".

Obhajování není na místě, jelikož si na to každý dojde časem - až dojde do bodu špatné zkušenosti a podlomení zdraví.

Čistě rostlinná strava = přejití na extrémní hnojení chemickými hnojivy, monokultury, GMO plodiny, ničení biodiverzity, invazivní zemědělství, průmysl s doplňky stravy a rostlinnou výrobou a mnoho dalších neetických a neekologických problémů - včetně neetického chování se k vlastnímu druhu - člověku (demineralizaci a deficity + vývojové vady u dětí).

Propagace rostlinné produkce jde na ruku potravinářskému a farmaceutickému průmyslu, protože výroba rostlinných alternativ je až 10x výnosnější a prodá se za vysokou cenu. Náhražky masa nebo mléčných výrobků jsou ale velkým pokrytectvím. Tyto výrobky zatěžují životní prostředí svou výrobou, nehledě na to, že obsahují chemické látky, aditiva, konzervanty. Je to rostlinné junk food, které vede k nemoci. Nehledě na to, že tyto výrobky nemají s ekologií nic společného - všechny jsou uloženy do plastových krabiček, kelímků nebo flašek. Plastová a mikroplastová nálož je obrovská.

Mnoho rodičů – veganů – přispívá ke špatnému zdraví u svých dětí, což je velmi smutné a takové děti mají v budoucnu velké deficity mikroživin, špatný vývoj, demineralizaci zubů a kostí, bledou pleť a zastřenou mysl.

Dítě si bere potřebné živiny ze zásob matky, což se projevuje na jejím zdravotním stavu. Pokud se jedná o celoživotní veganku, dítě nebude mít dostatek těchto živin a bude chátrat zdraví matky i jeho. Asi znáte, když ženám po porodu nebo při kojení padají vlasy, demineralizují zuby nebo celkově se cítí bez energie. Takto dopadají veganské ženy taky. Nedostatek mikroživin je ta zásadní příčina, která tohle vše způsobuje. No a teď si to znásobte 100x v podobě antinutriční a demineralizační veganské stravy. Kam se dostanete? (nechám další úvahy na Vás)

Deficity v rámci prekoncepce a v těhotenství se nedají už příliš zvrátit. Tito lidé s deficity si nesou tento deficit i pro své potomky a ochuzují další generace o zdraví a vitalitu.

V případě zvířat je to potom už vyloženě týrání – veganský pes ani kočka NEEXISTUJE!

Etická stránka se ztrácí u zemědělské činnosti, kdy v případě rostlinné výroby přichází o život nebo domov mnoho zvířat a hmyzu z přírody, ale trpí i lidská síla. Vytrácí se i přirozené prostředí z krajiny kvůli monokulturám. V případě vegetariánství je zase velké pokrytectví konzum mléčných produktů a vajec od zvířat z klecového chovu nebo velkochovu a absolutní nezájem o jejich životní podmínky. Tyto podmínky jsou daleko větší svinstvo než usmrcení zdravého zvířete, které žije v přirozeném prostředí spokojeně na pastvě a je chováno na maso.

Dále sem patří i neekologické oblečení, věci, toxické materiály nádobí, nábytku, bot, pomůcek, nebo cestování letadlem, autem, používání infrastruktury systému a mnoho dalšího.

2. Carnivore

Stejná extrémní eliminační dieta je styl carnivore, kdy je to nejen trend, ale i, pro lidi s velmi nalomeným zdravím, vyhledávaný "terapeutický" koncept. Je ale důležité si uvědomit, že vyřazením všech potencionálně problematických surovin, které nám dělají potíže a nahrazení je pouze živočišnými surovinami vede k adaptaci mikrobiomu na pouze živočišnou stravu (disbióze), dále k prozánětlivých stavům, překyselení organismu a v podstatě si mikrobiom tímto chováním a přístupu ke stravě ještě přihoršíme a již pak nepozřeme vůbec nic. Maso je samo o sobě jedna z nejméně alergenních surovin, není však vhodné ji považovat za surovinu jediné volby a jako jediný možný směr. Zase zde je viditelný vzorec prvotního zlepšení zdravotního stavu (je to jen v důsledku vyřazení všeho) a následnému zhoršení zdraví - rychlejšímu stárnutí.

Ostatně momentálně většina těch největších propagátorů carnivore stravy přešli na udržitelný směr stravování - z přirozených surovin živočišné a rostlinné říše a uznávají svoji chybu - že tuto stravu propagovali pro ostatní lidi v nevědomé víře, že pomáhá. Přitom naopak - vede ke stárnutí a degeneraci.

3. Racionální strava

Racionální strava sestává z toho, co většinová společnost považuje za normální, tedy pečivo a pekárenské výrobky (v dnešní době tristní kvality s velkým množstvím balastních látek), mléko a mléčné produkty i maso z velkochovů, rostlinných olejů, extrudovaných kaší, obilovin, luštěnin, ořechů a dalších surovin, které tvoří patra pyramidy racionální výživy. Racionální strava nikdy nebyla tvořena v kontextu kvality a fyziologie člověka. Jsou to informace absolutně postrádající hloubku a byly vytvořeny tak, aby šly ve stopách potravinářské výroby, nikoliv ke zdraví a dlouhověkosti. Jsme loutky, jsme ovce, jsme lidi, na kterých nikomu moc nezáleží a snaží se na nás vytřískat pouze peníze, nikoliv dlouhověkost a zdraví. To stejné na zvířatech, která ve velkochovech trpí a umírají. Názory, že to nejde jsou směšné, když existují statistiky, kolik jídla se celosvětově vyhodí a jak se jím plýtvá. Navíc lidé neznají morální hodnoty, nemají pokoru a úctu k usmrcení zvířete a je jim jedno jaký mají život. Stačí jim, když jdou do obchodu pro plátek masa v plastu ve slevě a nejlépe ještě v akci skrz brzkou spotřebu. Smutný přístup.

Úsměvná je ale i kritika veganů lidmi, co jedí "racionální stravu", jelikož konzumují velkochovné produkty, antinutrienty, PUFA oleje, konvenční junk food a nerozlišují kvalitu surovin. Takže také nemají optimální zdraví a optimální mikroživiny ze stravy.

4. Alternativní směry - LC, keto, fitness strava, kulturistická strava atd.

Všechny tyto alternativní přístupy mají svoje mezery - ať už nedbají na kvalitu surovin, nebo funkci metabolismu (u ketogenních přístupů dochází k útlumu štítné žlázy, metabolismu a vnitřních orgánů), nebo jsou v podstatě i junk foodem či deficitní stravou (třeba většina fitness výrobků - proteiny, tyčinky, keksy, ale i recepty, kulturistická dieta je zase bohatá pouze na čistou svalovinu).
Různé keto produkty a prášky "nahrazují" stravu, ale ochuzují lidi o jejich zdraví. Hubnutí totiž nemá být sprint. Každý si představuje rychlé řešení, které ale neexistuje. Pokud si člověk roky devastoval zdraví, má civilizační onemocnění, obezitu nebo nadváhu, tak nemůže čekat zázraky za měsíc. Jenže strava je jen jedna správná - je to ta přirozená, které je nadřazená naše individualita a podřazený zdravotní stav - momentální.
Pokud již máme nalomené zdraví, je třeba se řídit jiným přístupem ke zdraví, než když jsme v plném zdraví (což není nikdo) nebo jsme se zrovna narodili. V této fázi lze budovat takový MIKROBIOM, který je možné adaptovat na různé suroviny, které po správné úpravě je možné jíst. Jsme tím, co jí to, co jíme, ale i tím, co dokážeme strávit.

Co je tedy ten optimální přístup? PŘIROZENÁ STRAVA!

Přirozená strava znamená podpora malofarmářů, kde víte, jak zvířata žijí, jestli jsou v přirozeném prostředí a mají přirozenou stravu (pastvu). Kde se rostliny pěstují biodynamicky, kde mléko dávají zdravá zvířata z pastvy a jejich mláďata jsou s nimi, kojena a je s nimi zacházeno s úctou a láskou. Slepička má možnost výběhu, nasbírat si hmyz, trávu a je krmena přirozenými a kvalitními zrny (ne plesnivými, ne granulemi, ne GMO krmivy, ne PUFA oleji). Přirozená strava znamená ta, která dbá na fyziologii člověka, jeho metabolismus, jeho zdraví, geografickou znalost, správnou úpravu surovin, kombinace, skladbu stravy a řídí se zdravým selským rozumem.