Vůně a jejich důležitost v rámci zdravé rodiny

10.08.2024

Čich - limbický systém - emoce a sexuální motivace

Možná už jste o tomto tématu někde četli, osobně bych jej chtěla dát do souvislosti se zdravými generacemi. Vůně jsou velmi podceňovanou oblastí v rámci výběru partnera a přitom chemická komunikace funguje už u těch nejprimitivnějších organismů - živočichů, rostlin a dále u zvířat i lidí.

Když odbočím… tak fyzický vzhled je samozřejmě to první, co nás ovlivňuje vědomě a ihned, ale to, co hraje ještě důležitější roli v rámci dlouhodobosti a správnosti, jsou vůně a chutě. V rámci zdravé generace je tohle moc důležité, jelikož se jedná o výběr dle genetické kompatibility, s tím související zdraví potomků. Není to tedy jen a pouze o stravě a mikroživinách, případně průběhu porodu, ale i o optimálním početí, zdravých a silných potomcích se silným mikrobiomem a imunitním systémem dle genetické kompatibility a nepříbuznosti. Z biologického hlediska si tedy pomocí čichu vybíráme vhodného partnera.

Je to ale i o tom, že si k sobě najdete člověka, který bude mít podobné názory a charakter, protože podobné povahy si vybírají podobné vůně. A to je další důležitý faktor pro budování zdravé rodiny - mít podobně nastavené návyky a rituály - včetně názorů na výchovu, stravování, zdraví a další důležité faktory. Samozřejmě tohle není dogma a každý se může v rámci průběhu života měnit (i v rámci pachů), ale některé charakteristické rysy jsou nám přirozené a neměly by být měněny, protože s nimi to jsme my - my, originální bytosti.

V dnešní době zatracujeme většinu svých podvědomých instinktů a pomocníků při výběru vhodného partnera, se kterým chceme strávit celý život - ať už s dětmi nebo bez nich - a jsme zahaleni do chemických látek, které nás od naší přirozenosti odrazují. Ještě horší je, že tuto skutečnost podporuje celá naše společnost. Společensky se vyžaduje a je žádoucí vonět silnými parfémy, mýt se několikrát denně převoněnými sprchových gely, prát prádlo s tunou aviváže, disponovat různými spreji na osvěžení vzduchu domácnosti, místností, auta nebo našeho WC. Jenže jsme přistoupili i na normu v užívání hormonální antikoncepce u žen, ale i nadužívání léků, které mění hormonální profil člověka.

Nejedná se ale jen o výběr vhodného partnera (v rámci ne/příbuznosti), ale i o průběh partnerského vztahu a jeho vývoje, indikaci zdravotního stavu, informace o stravovacích návycích, informaci o prostředí, kde člověk žije a také o emoční rozpoložení, které lze rozeznat i čichem.

Faktory negativně ovlivňující přirozený pach člověka:

  • Hormonální antikoncepce a léky
  • Drogy, kouření a alkohol
  • Parfémy, deodoranty, voňavky, krémy, laky na vlasy a kosmetika (vůně)
  • Chemie pracích prostředků a čističů, osvěžovače vzduchu
  • Mykotoxiny z prostředí
  • Nemoc a infekce - rakovina, kvasinky, bakteriální infekce, cukrovka, ztráta čichu atd.
  • Nezdravá strava nebo aromatické suroviny nesprávně upravené, nekvalitní voda
  • Spojení vůně partnera a negativního zážitku (násilí, časté hádky, konflikty, nevěra a další)
  • Umělé feromony (androstadienon)

Tento seznam není malý a většina lidí s některým negativním faktorem je v kontaktu. V podstatě si takto vše jen komplikujeme a maskujeme se proti rodinnému štěstí. Proto je třeba se zamyslet nad dosavadním chováním každého z nás a začít si uvědomovat realitu a konat.

Výběr vhodného partnera:

Na začátku vztahu je vůně rozhodujícím faktorem, kterým je důležité se řídit v rámci výběru vhodného partnera jak pro život, tak početí potomků. Avšak je to pouze v případě, že se jedná o přirozené podmínky. Přirozené podmínky znamenají zdravé tělo bez chemických látek užívaných vně nebo zevnitř. Nejaromatičtější části těla jsou pohlavní orgány, oblast konečníku, podpaží a oblast třísel, ale i náš dech, sliny, sekrety.

V rámci parfémů a vůní, kterými přebíjíme přirozenou vůni potu a kůže, si tělo často ještě dokáže poradit a nejsou to tak matoucí faktory, jako je hormonální antikoncepce a léky. V případě nich je lidský čich zmaten a vybírá si partnera dle aktuálního hormonálního profilu a vůně. Při vysazení HA nebo léků v rámci partnerství často dochází k tomu, že nám druhý partner již přestane vonět. Je to z důvodu toho, že jsme se dostali do své přirozenosti v rámci vůně a hormonů a vykazujeme jiné potřeby. Vjem čichu je hůře popsatelný a není úplně tak vědomý, jak se zdá. Lze popsat spíše instinktem, nežli vědomým konáním. Je také velmi obtížné vůně definovat a převést na atraktivitu nebo libost.

Faktory chemické komunikace:

  • Genetické faktory - na základě genetických faktorů lze rozpoznat čichem příbuzné jedince, aby nedocházelo k nevhodnému párování (imbreední depresi). Vůně těla je výsledkem složité kombinace genetických faktorů, která nese informace o našem imunitním systému. Každý z nás má jedinečný pach, který je částečně ovlivněn tzv. hlavním histokompatibilním komplexem (MHC), což je skupina genů, která hraje klíčovou roli v našem imunitním systému. Podle některých teorií jsme přitahováni k lidem, jejichž MHC je odlišný od našeho, což může mít evoluční výhody. Preferování partnerů s odlišným MHC má praktické důsledky pro zdraví budoucích potomků. Výzkumy naznačují, že páry s odlišnými MHC mají větší šanci na zdravější a odolnější děti. Důvodem je větší genetická rozmanitost, která zvyšuje odolnost proti různým nemocem a infekcím. Jinými slovy, když nás přitahuje vůně někoho s odlišným imunitním profilem, můžeme tak podvědomě přispívat ke zdraví našich dětí.
    • Vůně partnera hraje roli často na podvědomé úrovni. Mnoho lidí by nedokázalo přesně popsat, proč je přitahuje vůně určité osoby, ale tato přitažlivost je skutečná a může ovlivnit jejich rozhodování. Zajímavé je, že když lidé vybírají partnery na základě vůně, často intuitivně volí ty, kteří mají odlišný MHC, čímž zvyšují šance na geneticky rozmanité potomstvo.
    • Například ženy jsou během ovulace přitahovány muži s diferentní genetickou výbavou a díky tomu by potenciální potomek měl vyšší šanci na přežití. Smutný fakt hormonální antikoncepce je ten, že kvůli ní a dalším léčivům se zvyšuje počet indisponovaných dětí.
  • Negenetické faktory (epigenetické faktory) - (strava, sedavý životní styl, zdravotní stav, hormony, sexuální orientace, prostředí) - v čase velmi proměnlivé.
  • Feromony - Jedním z mechanismů, které stojí za vlivem vůně na výběr partnera, jsou feromony. Feromonů je mnoho druhů a dřív byly dávány do souvislosti s hmyzem. Tyto chemické signály, které lidské tělo také uvolňuje, mohou ovlivňovat naše chování, ačkoliv je vědomě necítíme. Studie ukázaly, že feromony hrají roli v tom, jak nás lidé vnímají – nejen ve smyslu přitažlivosti, ale i v sociální interakci. Lidské feromony, které vypouštíme z těla při spuštění určitých emocí zapříčiňují, že začne docházet k specifickým reakcím, které u druhého člověka spustí buď akutní nebo dlouhodobý efekt. Feromony tedy ovlivňujeme emoční rozpoložení jedince, na kterého působíme. Nepůsobíme takto jen na náš lidský druh, ale i mezidruhově. Feromony produkujeme zejména přes apokrinní žlázy - podpaží a oblast třísel. Feromony se podílí na přitažlivosti mezi partnery opačného pohlaví a dále navození pouta mezi matkou a potomkem po porodu. V rámci menstruačního cyklu potom období různé atraktivity mezi partnery, nebo například i synchronizaci cyklu mezi ženami, které spolu byly v kontaktu delší dobu. Feromony neucítíme nosem, ale vnímáme je pomocí Jacobsonova orgánu. Věda v rámci feromonů u člověka a jejich vnímání se zatím neshoduje, nicméně osobně se přikláním k tomu, že feromony hrají velkou roli v rámci života lidí a mají velký význam, jelikož nepochybně souvisí i s plodností.
  • Emoce jako prohlubování partnerského pouta (i zvýšení kvality sexuálního života) - sem patří zejména komunikace mezi partnery, která spouští v těle tok emocí, které mění vůni těla. Emoce totiž buď voní nebo smrdí. A nepřebijete je ani parfémem. Naopak pokud se vyskytla ve vztahu krize v rámci tohoto faktoru, lze na něm pracovat - pokud Vám na společném vztahu záleží, tak je třeba prohlubovat vzájemné aktivity a komunikaci a vystavovat se společně pozitivním emocím. Lze tak zvrátit vůně u Vás obou a můžete si znovu začít vonět. Často to je i jen o jednom z partnerů, který změní svoji vůni na základě nízkého sebevědomí nebo vlastní nespokojenosti. Další velký důvod na sobě pracovat.

Přirozená vůně

To, za jakého stavu si partnera vyberete, hraje roli v dlouhodobosti, štěstí, zdraví a spokojenosti partnerství a plánování rodiny. V mozku - čichovém centru - vnímáme vůně a naše citlivost je silnější na vůně přirozené, nikoliv ty chemické (které jsou sice agresivní, ale jsou umělé a náš mozek to pozná). Nejsilnější vliv mají samozřejmě chemické látky užívané vnitřně - HA, léky, drogy. V těchto případech - kdy dojde k vysazení nebo naopak zahájení užívání - často dojde k problémům v partnerství a v tom, že si přestanete vonět, což už bylo zmíněno. Pokud se jedná o vnější aplikaci parfémů, voňavek, tak ty nemají tak silný efekt, protože často zažijeme i situace, kdy ucítíme partnera ve svém přirozeném odéru. Stále nás ale mohou mást, zejména při prvotních setkáních.

Toto téma je stále velmi kontroverzní a zatím velmi málo probádané, lidé o tom často nechtějí ani slyšet, dokud nejsou oné situaci sami vystaveni. Pak si uvědomují, že všechny tyto okolnosti mohly mít například vliv na rozpad partnerství, nespokojenost ve vztahu nebo ztrátu zájmu o daného jedince.

Závěrem:

Vůně, ačkoliv často ignorovaná, je jedním z klíčových faktorů při výběru partnera a může mít významný vliv na zdraví budoucích generací. Skrývá v sobě informace o genetické kompatibilitě, které mohou ovlivnit nejen přitažlivost, ale také úspěšnost reprodukce a zdraví potomků. Vědomí si této biologické složky může obohatit naše pochopení toho, jak funguje láska a partnerství na nejhlubší úrovni. Takže až příště pocítíte vůni někoho, kdo vás přitahuje, možná vás vaše tělo vede k výběru ideálního partnera pro zdravé a silné potomky.

"Podle svého nosa, poznáš svého kosa"