Zdravý pes vs devastující krmiva
Víte, že se v 70. letech tak známé plemeno jako retrívr dožil v průměru 17 let, a že nyní to je pouhých 10 let?
Osobně mi před dvěma lety zemřela moje milovaná border kolie Aroska v 11 letech. Příčinou bylo selhání ledvin, typický příklad nesprávného krmení granulemi. Bohužel mě tehdy ani nenapadlo, že by mohlo být něco špatně. Člověka to vlastně ani nenapadne, jak je to mediálně normalizované.
Řešíme to, jak jsou hospodářská zvířata krmena proto, abychom měli kvalitní produkty, které se přímo odvíjejí od přirozené stravy, ale na naše nejbližší - domácí tvory, kteří jsou součástí našich rodin, nemyslíme dostatečně. Proto je třeba to co nejdříve změnit. Proč Vám sdělí řádky níže.
PES
Pes je všežravec, což znamená, že jeho stravovací preference zahrnuje jak rostlinné, tak i živočišné suroviny. Přestože mají psi kořeny jako lovci, jejich stravování se adaptuje na potravu, která je dostupná v jejich prostředí. Z historického hlediska jsou psi odvozeni od vlků, kteří jsou masožravci. V průběhu domestikace a života v blízkosti lidí se vyvinula jejich schopnost stravovat se i rostlinnou stravou. Mají trávicí systém, který umožňuje zpracování jak živočišných, tak rostlinných složek stravy. V přírodě často loví menší zvířata, ale také konzumují různé rostlinné suroviny, jako jsou ovoce, bobule nebo kořeny.
Proto je ideální strava pro psy vyvážená, zahrnující bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. To znamená, že pes může mít prospěch z kombinace masa, ryb, ovoce, zeleniny a dalších složek v jeho stravě.
BYZNYS A POHODLNOST
Krmiva pro zvířata jsou celkově pouze jeden velký byznys zaobalený v krásných lichotivých fotografiích a videích "spokojených a zdravých" zvířat. Na zvířatech ale vůbec nezáleží. Jde jen o peníze. Zdraví jde hodně stranou.
Je to velmi vysoká cena za pohodlí. Pohodlí nás, lidí, kteří pro naše mazlíčky uděláme jen to, že se zvedneme a nasypeme jim hrnek granulí do misky. Stejně, jako ničíme zdraví sobě, ho ničíme i zvířatům. Horší je, že zvířata a naše děti si vybírat nemohou, Jsou odkázáni na nás, ať už rodičích nebo chovatelích. Granule, konzervy, pamlsky a další vytvořené žrádlo pro psy jim výrazně zkracuje život a způsobuje astma, alergie, močové kameny, selhávání ledvin, bolesti žaludku, průjmy a mnoho dalšího. Proč tomu tak je?
Protože granule, jsou svým složením a zpracováním v podstatě nestravitelnou, toxickou a život ohrožující složkou, mrtvou hmotou. Je to skoro srovnatelné, jako jíst plastovou krabičku, jelikož většina granulí plasty dokonce obsahuje.
ZNAKY ŠPATNÉHO ZDRAVÍ
- Olizování se, škrábání se, vrtění hlavou (otřepávání se)
- Náchylnost k alergiím, problémům pohybového aparátu, trávicím obtížím
- Páchnoucí dech a kazivost zubů
- Později civilizační onemocnění psa - cukrovka, rakovina, problémy s pohybovým aparátem, průjmy nebo zácpy, apatie, chronická únava…
DEVASTUJÍCÍ KRMIVA
Krmivo pro psy je vždy hnědá granule, ať už máte na prémiových nebo neprémiových krmivech uvedeno cokoliv. Je vyrobeno tak, aby jej bylo možné uskladnit a bylo jednoduché jej nejen koupit, ale i zvířeti podávat. Takové junk food pro psy a další zvířata. Tato pohodlnost vede k rychlému stárnutí našich domácích mazlíčků. Takové krmivo stojí za většinu civilizačních onemocnění našich domácích mazlíčků. Rakovina, cukrovka, problémy pohybového aparátu, trávicí problémy atd. Navíc takové krmivo silně devastuje mikrobiom.
- VYSOCE PRŮMYSLOVĚ ZPRACOVANÝ VÝROBEK!!!!
- EXTRUDACE - úplná degradace surovin, které jsou ve složení krmiv procesem extrudace, kdy dochází k likvidaci a ztrátě živin u všech surovin, které jsou v krmivu obsaženy - ať už ty prospěšné, nebo ještě větší problém například u PUFA tuků, které se pod teplotou 200 stupňů stávají opravdu karcinogenní! Navíc při zpracovávání živočišných surovin za tak vysoké teploty vzniká toxický akrylamidu. Ten prokazatelně způsobuje rakovinu.
- Glykace - AGE - vedlejší produkt vystavení extrémních teplot při vaření. AGE je toxický a způsobuje záněty v těle, svědění a poškozuje mikrobiom. Dokonce zvyšuje výskyt rakoviny u psů. Na krmivech tato informace není uvedena, což je problém!
- PUFA tuky - vysoký obsah PUFA tuků, které způsobují oxidativní stres psů a narušují přirozené biomechanismy v těle, způsobují rychlejší stárnutí nejen u lidí, ale i u zvířat! Navíc způsobují závislost.
- Konzervanty - například propylenglykol, který se sice používá na kosmetické i potravinářské účely pro lidi, ale pro zvířata není bezpečný. Způsobuje u nich totiž onemocnění jater.
- Syntetické vitamíny - jsou toxické.
- Rostlinné proteiny - jsou pro zažívací trakt nepřirozené.
- Škroby - zvyšují kalorický obsah - ačkoliv je psi v přirozené stravě ani nepotřebují a kočkám doslova škodí. Výsledkem bývá poškození slinivky a cukrovka, obezita zvířat.
- Krmiva neobsahují určité důležité látky zdraví prospěšné, jelikož je výrobci do krmiv zavádět nemusí. Nicméně to neřeší toxicitu těchto krmiv.
ŘEŠENÍ?
Přirozená strava pro psy se často odvozuje od jejich fyziologie. Tato strava se obvykle nazývá "BARF" (Biologically Appropriate Raw Food) nebo "RAW" (Raw Food) strava, často je ale špatně interpretovaná a je vztažena spíše na vlky - masožravce, nikoliv na psy - všežravce! To je zásadní nedostatek a je třeba chápat kontext. Je třeba na začátek zmínit, že není tak složité takové krmení zvládnout.
Pes potřebuje více živočisných bílkovin a mikroživin z živočišné stravy oproti člověku, ale na druhou stranu potřebuje i určité množství sacharidů oproti kočce.
Základem této stravy pro psy jsou syrové a čerstvé suroviny, které zahrnují:
Syrové maso: Maso je hlavním zdrojem bílkovin a je základem stravy pro psy, protože pes je šelma. To zahrnuje hovězí, drůbeží, jehněčí, vepřové a rybí maso. Někteří majitelé psů dávají přednost krmivům z kvalitních mletých mas, zatímco jiní podávají celé kousky masa, jako jsou kuřecí křídla nebo hovězí kosti.
Kosti: Kosti jsou důležitou součástí stravy psa, poskytují vápník a další minerály. Nicméně je důležité podávat vždy syrové a nikdy vařené kosti, protože vařené kosti mohou prasknout a způsobit vážné zranění psa.
Vnitřnosti: Vnitřnosti, jako jsou játra, srdce, ledviny, jsou bohatým zdrojem živin pro psy. Důležité je podávat je syrové - především játra.
Ovocné a zeleninové přílohy: Ovocné a zeleninové přílohy dodávají psí stravě vlákninu, vitamíny a minerály. Ovocné a zeleninové přílohy mohou zahrnovat bobuloviny, banán, jablka, hrušky, kiwi, mrkev, brokolici, cukety, dýně a další. Zeleninu je důležité podávat vařenou - nejlépe škrobnatou zeleninu. Vařené brambory, batáty.
Ostatní: Další výživné suroviny zahrnovují vejce, pergu, kokosový olej, sádlo, syrové mléčné produkty, pokud jsou tolerovány (jogurt, máslo, tvaroh, sýry bez siřidel z nepasterovaného mléka jen jako pamlsek), med, vařenou bílou rýži a doplňky jako je kurkumin, grassfed kolagen.
* Vše samozřejmě v optimální kvalitě a od zdravých zvířat a ze zdravých rostlin.
* Vše výše zmíněné není třeba využívat každý den, živiny pes využívá, stejně jako člověk, v rámci týdnů a měsíců. Není nutné se obávat nedostatku živin u psa.
* Stále bude lepší přirozená strava, kde pro psa použijete suroviny od zvířat z velkochovů, než-li granule a konvenční pamlsky pro psy. Pro občasné situace je možné využít kvalitní maso ve vlastní šťávě z konzervy.
CO NA PŘIROZENÉ STRAVĚ NEPODÁVAT!
- Těstoviny a lepkové obiloviny, lustěniny, oves, PUFA tuky, rybí tuky a doplňky s omega-3, extrudáty, ryby z chladných vod.
První změny, které se po přechodu na přirozenou stravu projevují:
- Zlepšení vůně dechu psa - zaznamenáte po 3-5 dnech v závislosti na stáří a degeneraci psa. Čím mladší pes, tím se vůně dechu změní dříve.
- Zlepšení kvality srsti - zaznamenáte cca za 7-14 dní od změny stravy - lesk, jemnost na dotek.
- Zvýšení energie a vyrovnanosti psa.
Ke stravě psů a ostatních zvířat je třeba přistupovat s ohledem na jejich přirozenost.
Pes je nejlepším přítelem člověka a každý přece chceme, aby se dožil po našem boku co nejdéle. Nebuďte lhostejní a zamyslete se nad řádky výše. Zkuste zauvažovat o tom, zda jsou krmiva pro naše mazlíčky fakt "v pohodě" nebo je tu něco hodně špatně.