Železo a jeho nedostatek nebo naopak nadbytek?
Anemie, nedostatek železa v krvi, ale i syntetická suplementace… to vše jsou otázky, na které se mě hodně ptáte. Také se bojíte jeho nedostatku třeba v těhotenství, anebo u Vašich dětí. Nebo jste vegetariáni či vegani a chcete znát nejen nahrazení železa, ale i dalších mikroživin atd. Tak jednoduché to není. Na začátek chci zmínit, že nedoporučuji žádné škodlivé suplementy železa – zejména pro všechny těhotné ženy, ale i všechny lidi a nepodporuji ani jeho nadbytek ze stravy (především například ze zelených "super greens", špenátu, mořských řas nebo naopak velkou konzumaci svaloviny, a k tomu ještě podporu vstřebávání železa – vitamínem C či pití železité vody).
K začátku je třeba si napsat trochu podstaty věci. Železo je samo o sobě podstatným stopovým prvkem v těle, je nezbytné pro funkci buněk a přenos kyslíku (je součástí hemoglobinu), je součástí myoglobinu (kyslík váže ve svalech) nebo pro přenos elektronů v dýchacím řetězci, je důležité pro vývoj mozku, je nezbytné pro krvetvorbu, funkci enzymů a metabolismu. Na druhou stranu je to velmi reaktivní prvek, kdy v rámci radikálových reakcí vznikají reaktivní formy kyslíku, které mohou poškozovat buněčné membrány, proteiny i DNA! Železo se nejlépe absorbuje z živočišných surovin, kdy se vychytává ze stravy střevní mukózou a část železa se uloží do zásobní formy – feritinu. Feritin je zásobní bílkovina obsahující železo (neaktivní forma) – nachází se v játrech, slezině, kostní dřeni, střevní sliznici a jen malý podíl této neaktivní formy se uvolňuje do krve. Část železa přestupuje do plazmy – transferin.
Klíčovým faktorem regulace je HEPCIDIN = protein syntetizovaný v játrech, který se zvyšuje při zánětu a je zodpovědný třeba za anémii.
Železo v plazmě se zachycuje buňkami prostřednictvím transferinu – buď je dopraveno do hemu (krve) nebo jater (feritin). Feritin představuje ochranný mechanismus, který zamezuje toxickému působení AKTIVNÍ formy železa!
Na shodných transportních procesech jako je tomu u železa, se podílí i měď, zinek a mangan, proto při snížení nebo zvýšení jakéhokoliv z těchto prvků znamená omezení transportu ostatních prvků ve střevě a tím snížené resorpci. Proto mi suplementace nedává vůbec smysl a bere se velmi, ale velmi zjednodušeně.
Denní ztráty železa jsou cca 0,9 mg, přičemž nejvíce je železa vyloučeno trávicím traktem.
Jak vidíte, metabolismus železa ovlivňuje mnoho látek a procesů v těle!
- Železo více ukládají muži a ženy po menopauze (ztráta menstruace – tím vznikajících hormonálních změn a nadbytek estrogenu v těle na úkor progesteronu) a vzhledem k proestrogennímu životnímu stylu se prohlubuje estrogenová dominance u mužů i žen - což vede k degeneraci a estrogen navíc zvyšuje akumulaci železa, což je velmi důležitý fakt!
- Aktivní forma železa – zvyšuje volné radikály v těle a tím oxidativní stres -> nadbytek tedy vede především k degenerativním onemocněním, problémy s krevním oběhem, zánětu v těle, ale i fibróze tkání, poškozením mitochondrií, nebo k tvorbě lipofucinu.
Aktivní formu železa (kterou je třeba v těle eliminovat na bezpečnější neaktivní formu zvanou feritin) zvyšují následující faktory:
- Syntetická suplementace a léky
- Stres a alkohol
- Zelené super greens a listová zelenina – zelený ječmen, chlorela, spirulina, syrový špenát a listová zelenina, celerové šťávy – zatěžují játra
- Omega 3 – váží na železo estrogen – z toho vzniká LIPOFUCIN = "věkový pigment", který se projevuje (nejen stařeckými) skvrnami na kůži, dříve však okem neviditelnými skvrnami na vnitřních orgánech – je silně oxidační v těle, poškozuje mitochondrie a tkáně, způsobuje selhání orgánů
- Přemíra svalových částí masa
- Narušená funkce mědi (respektive její nedostatek ze stravy – nejlepším zdrojem jsou grassfed játra jakýchkoliv zvířat – nejlepší zdroj jsou hovězí, jehněčí, ale i krůtí játra, dále ústřice, mořské plody, ale i vařené houby – třeba hlíva, nebo kvalitní hořká čokoláda)
- Nedostatek vitamínu A (zase – nejlepším zdrojem jsou grassfed játra)
- Vstřebávání železa zvyšuje vitamín C (pomerančový džus, acerola, camucamu, šípek, rakytník, papriky, brokolice).
- Obohacené potraviny o syntetické vitamíny a o železo = fortifikované výrobky (cereálie, kaše, výrobky)
- Kyselé deště, hnojiva, narušení mineralizace půdy – promítá se do živočišných a rostlinných surovin
Naopak pro eliminaci aktivní formy, případně pro přeměnu na neaktivní formu feritinu je potřeba:
- MĚĎ a retinol + laktoferrin (= transportní glykoprotein, nachází se ve slinách, kolostru, mléce a slzách, váže na sebe železo, vylučuje jej z těla, aby se neusazovalo v tkáních – neboli vychytává volné železo z potravy již ve slinách, čímž zabraňuje množení bakterií, které využívají volné železo jako "růstový faktor"). Měď a retinol hrají zásadní roli v metabolismu železa – PROTO SE DRŽÍ ŽELEZO V TKÁNÍCH A NEUKAZUJE SE V KREVNÍM OBĚHU – viz Krevní testy níže.
- Nedostatek mědi a retinolu má velký vliv na IMUNITU (jejich nedostatek je příčinou mnoha alergií), stavu kůže (vyrážky, ekzém, akné), narušení mikrobiomu, stavu střevního epitelu, ale i narušení metabolismu.
- Měď je důležitá pro tvorbu DAO enzymu ve střevě - který odbourává histamin (vysoké množství histaminu ve střevě způsobuje imunitní reakci, alergické projevy a další problémy).
- Eliminace stresu
- Optimalizace stravy – kontext! Vstřebávání železa snižuje káva, mléčné produkty a mléko, rebarbora.
- Darování krve
- Optimální menstruace
+ DŮLEŽITÁ INFORMACE: Dostatek železa poskytují například 1-2 vejce denně. Proto je v podstatě nesmysl si myslet, že jej máme ze stravy nedostatek. Naopak obecně v populaci dominuje nadbytek.
A co krevní testy? – Zavádějící informace!
Většina z nás má železa nadbytek v tkáních (kromě lidí na dlouhodobém nedostatku stravy) – kvůli mnoha faktorům (strava, doplňky stravy, železitá voda, nedostatek mědi a retinolu, narušené biomechanismy v těle). Krevní testy jsou nic nevypovídající a odkazují se pouze na informaci o nedostatku železa v krvi, který je však důsledkem deficitů jiných mikroživin nebo neefektivní štítné žlázy či jiné spojitosti. Konkrétně je to nedostatek mědi a retinolu ze stravy, které hrají důležitou roli v metabolismu železa.
Výsledky krevních testů ukazují pouze stav železa v krvi, nikoliv v tkáních proto jsou v podstatě nicneříkající. Nízké hodnoty železa = častý projev nedostatečné funkce štítné žlázy, narušení zdraví GIT, nedostatek mědi a retinolu ve stravě, ale i laktoferrinu, a problém s regulací železa! Pokud si tedy myslíte, že je tak jednoduché si vzít tabletku s železem nebo začít hojně jíst suroviny bohaté na železo, jste na velkém omylu!
Laboratorní vyšetření: železo v séru (podléhají cirkadiánnímu rytmu a dalším faktorům – což omezuje diagnostiku = špatný ukazatel tkáňových zásob železa), sérový transferin a vazebná kapacita pro železo , sérový feritin (měřítko zásob železa), transferinový receptor.
Symptomy špatného metabolismu železa:
- Vyčerpání, únava, nedostatek energie, malátnost
- Silná menstruace a PMS
- Bledost
- Narušená štítná žláza, zhoršení schopnosti udržování optimální tělesné teploty
- Zadýchávání, bušení srdce, syndrom neklidných nohou, bolesti hlavy
- Úzkosti
- Vypadávání vlasů
- Kruhy pod očima, projevy na jazyku
- Anémie (světlá barva sliznic, kůže, zácpa, krátký a rychlý dech, únava)
- Poškození jater, slinivky, srdce
Jak tedy řešit narušený metabolismus železa? PREVENCE
Především se jedná o kontext stravy a zaměření se na optimalizaci nadbytku/případně nedostatku železa ze stravy, vyvarovat se zvýšené konzumaci železa ze stravy, důležité je navýšení surovin bohatých na MĚĎ a přirozený retinol (vitamín A) - pestrost kvalitních živočišných produktů od zvířat z pastvy - zejména části zvířete, vnitřnosti (játra) a vývary z kostí + nejlépe denně jíst mléčné produkty a syrové mléko od zvířat z pastvy, nikoliv z velkochovu. Následně je to eliminace nevhodných surovin, jako jsou rostlinné oleje (PUFA tuky), antinutrienty, lepek, železité minerální vody, zelené prášky "super greens", tepelně neupravená listová a jiná zelenina a škodlivá suplementace - vit D3, omega 3, rybí oleje, syntetické železo, vitamín A, betakaroten, vápník, zinek, ale i vitamíny skupiny B a další.
Pozor na betakaroteny (rostlinný vitamín A) - psali jste mi, že po užívání zelených prášků nebo betakarotenů máte oranžovou kůži, zejména dlaně. Tento stav už je projev intoxikace jater. Proč? Jedná se o projev toxicity, kdy konverze tohoto typu vitamínu je velmi zatěžující pro játra, protože se ho vstřebá fakt minimum. Dále inhibuje thyroidni funkce. Oranžovà barva je potom projev oslabení jater, která tuto konverzi již nezvládají.
V dnešním světě doporučování velkého množství bílkovin se dělá velmi zásadní chyba - konzumuje se pouze libová svalovina, ještě k tomu z velkochovů a upravená na rostlinných olejích. Všechno špatně. Svalovina obsahuje velmi málo mikroživin, ale naopak více prozánětlivých aminokyselin, pokud je jíme v nadbytku a také hodně fosforu (ten v nadbytku dekalcifikuje kosti, zuby, ale i kalcifikuje měkké tkáně). V kombinaci s nedostatkem vápníku z grassfed mléka vzniká velký problém. Svalovina součástí jídelníčku být má, ale ne v nadbytku a jako hlavní zdroj bílkovin. Co tryptofan? Tryptofan je vevelkém množství zase prozánětlivý a tvoří se z něj degenerativní serotonin, pokud je však konzumován i s dalšími mikroživinální (příkladem takové suroviny jsou JÁTRA), tak je jeho příjem regulován.
Vše se vším souvisí, proto dbejte i na ostatní faktory zdraví (kosmetika, chemické látky, indoor život, sedavý životní styl, mělké dýchání!, EMF a další).
Dech: Železo souvicí s transportem kyslíku k buňkám, proto pokud dýcháte pusou, nebo dýcháte mělce, je třeba se naučit správně dýchat. Kvůli špatnému dýchání dochází k mnoha škodlivým následkům a špatné dýchání je příčinou mnoha civilizačních neduhů stejně, jako strava nebo třeba narušení cirkadiánních rytmů. Dech ovlivňuje naši vitalitu a dlouhověkost.